Hagyományőrzés és értékteremtés

Kultpol

 

Hogyan jött az öltet, hogy a több mint hatvanéves múltra visszatekintő Fővárosi Művelődési Házat megújítsák, és újra megnyissák a közönség előtt?

A régi FMH-t 1951-ben adták át. Az elmúlt 10-15 évben az épület felújítására nem volt lehetősége a tulajdonosnak, a Területi Művelődési Intézmények Egyesületének, így kapóra jött 2006-ban az ingatlanfejlesztéssel foglalkozó BHG ajánlata, miszerint egy új művelődési ház felépítéséért cserébe, a meglévő ingatlan területének kétharmadát kérte. A beruházást 2008-ban indították el, ekkor bontották le a régi épület balszárnyát és a körtermeket, de az új épület alapjainak lerakása ? az elhúzódó engedélyezési eljárások miatt ? csupán 2010 nyarán történt meg. Az új FMH- t próbaüzemre idén júniusban vettük birtokba, szeptember 14-én pedig az intézményt hivatalosan is felavattuk.

Mennyibe került a beruházás? Milyen forrásokból finanszírozták?

A beruházás megrendelője az FMH fenntartója, a Területi Művelődési Intézmények Egyesülete volt. A TEMI Fővárosi Művelődési Háza felépítésével Magyarországon példanélküli kulturális beruházás valósult meg, miszerint egy civil szervezet önerőből - állami és önkormányzati támogatás nélkül - létrehozott egy új kulturális-közösségi intézményt.

Az új FMH 2300 négyzetméter alapterületű, ötszintes épület, melynek becsült értéke 800 millió forint. Nyolc közösségi helyiséggel (300 fős un. többfunkciós kamaraterem, 160 fős koncertterem, 2 mozgásművészeti terem, 4 szakköri, tantermi foglalkoztató) rendelkezik. A tervezőkel együtt egy ?zöldház? FMH koncepcióban gondolkodtunk. Az épületet kívül vadszőlő, borostyán és más örökzöld növények futják be, az épületen belül pedig energiatakarékos Led lámparendszer, újrahasznosított lámpatesteket és bútorokat építettünk be. Ezt az ökoszemléletet szeretnénk érvényesíteni a kulturális tartalmakban, programjainkban, az intézmény mindennapjaiban is.

Milyen programokra és szolgáltatásokra számíthatnak az érdeklődők? Kiket céloznak meg ezekkel?

Családbarát intézményként az óvodás és iskolás korosztályra, szüleikre és nagyszüleikre fókuszálunk programkínálatunkkal. A modern épület tér ? és technikai adottságaival az ifjúság kulturális és közösségi tevékenységeinek befogadóivá is szeretnénk válni.

Az FMH hagyomány-és értékteremtő műhely. A megőrzés és megújítás jegyében máig népszerűek táncházaink (Muzsikás, Falkafolk, Csürrentő, Csobán, Greenfields), melynek gyermekek és fiatal felnőttek látogatják programjait. A családi és gyermekprogramok (Csiribiri babatorna, Táncművészeti műhely, Csepp-Csoda Meseszínház, Alma rajzszakkör, Bubabál) a társastánc tanfolyamok, a mozgásfejlesztő - egészség ? és közérzetjavító tanfolyamok, klubjaink és szakköreink mind a hagyomány és megújulás jegyében működnek. Az élőzene varázsát őrzik az FMH Illés Klubja és más nagy múltú zenekarok köré szerveződött rajongói klubok. Újbuda lakossága körében közösség és identitás erősítési szándékú jótékonysági akcióknak, gyűjtéseknek és vásároknak nyújtunk partneri együttműködést.

Mi az intézmény küldetése? Milyen szellemiségben újították fel azt?

A küldetésünket illetően arra törekszünk, hogy az új FMH egy szerethető és fenntartható, az új kulturális törekvéseket befogadó, korunk és lakókörnyezetünk kihívásaira választ kereső és megoldást találó intézmény és munkatársi közösség legyen. Célunk, hogy a TEMI Fővárosi Művelődési Háza hagyományőrző ? és megújító, valamint új kulturális és közösségi értékteremtő programjaival meghatározó helyet foglaljon el Budapest és Újbuda kulturális térképén.

 
(Forrás: Kultúra.hu)
(Fotó: Facebook.com/ TEMIFovarosiMuvelodesiHaza)