Iránytű a múzeumoknak

Kultpol

A hazai múzeumi szcénában máig hiánypótlónak és irányadónak számító tudományos-szakmai kiadványokból álló Múzeumi Iránytű sorozat első kötetét 2009-ben adta ki a MOKK Nyitott kapukkal ? Kapun belül és kívül címmel még a Múzeumok Mindenkinek Program keretében. Ezigáig 15 kötete jelent meg a múzeumok és az oktatás kapcsolatát, illetve a múzeumok társadalmasítását feltáró tudományos kutatásokat, korszerű módszertanokat, hazai és külföldi múzeumi és múzeumpedagógia jó gyakorlatokat, szakmai konferenciákon elhangzott előadásokat közkinccsé tevő sorozatnak. A Múzeumi iránytű a MOKK által szervezett szakmai továbbképzésekhez is több szálon kapcsolódik, egyik kötete például a képzések résztvevőitől válogatott dolgozatokat publikálja.

A tudományos-szakmai kiadványsorozat arculatának megújítására 2017-ben a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) szakértői közreműködésével került sor. Az arculati megújulás kezdeményezői German Kinga és Ruttkay Zsófia, a MOME egyetemi docensei voltak. A MOME hallgatója, Takács Benedek által tervezett új arculattal elsőként a sorozat 12. kötete jelent meg Digitális múzeum címmel. A kurrensnek számító téma magától értődően igényelte az arculati megújulást. A 12. kötetben olvasható tanulmányok többsége a Design Terminálban 2016-ban szervezett Múzeum 2.0 konferencián elhangzott előadások alapján született, és a múzeumi világ jövőjét érintő számos kihívás, köztük a digitális technológiák múzeumi térnyerését és lehetőségeit járja körül.

A Múzeumi iránytű sorozat 2018 végéig megjelent további tematikus kötetei is hiánypótló jellegűek, kiemelten aktuális, progresszív témákkal foglalkoznak. A 13. és a 15. kötetek, a Múzeumi közösségek ? közösségi múzeumok, illetve Kulturális örökség ? múzeumi közösségek a múzeumok társadalmiasítását, illetve a közösségfejlesztő, esélyegyenlőséget segítő szerepét állítják középpontba a Cselekvő közösségek ? aktív közösségi szerepvállalás (EFOP-1.3.1-15-2016-00001) projekthez kapcsolódva.

Az Esélyt a múzeummal című módszertani kötet a sorozat 16. számaként pedig a MOKK másik kiemelt európai uniós projektjének, a Múzeumi és könyvtári fejlesztések mindenkinek (EFOP-3.3.3-VEKOP-16-2016-00001) keretében jelent meg, és a hátrányos helyzetűek múzeumi fogadásához ad segítséget. A kiadvány egyben az Esélyt a múzeummal ? Iskolai felzárkóztatás, tehetséggondozás, kompetenciafejlesztés múzeumi támogatása a korai iskolaelhagyók csökkentése érdekében című továbbképzés tankönyveként is funkcionál. A sorozat 14. kötete Sokszínű múzeumpedagógia címmel szintén rövidesen kézbe vehető.

A Magyar Nemzeti Múzeumban tartott könyvbemutatón Varga Benedek, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója köszöntötte az egybegyűlteket, majd az új arculattal megjelent kötetek szerkesztői és szerzői a Berényi Marianna főosztályvezető moderálásával zajló kerekasztal-beszélgetés résztvevőiként a kötetek céljairól és elképzeléseik megvalósulásáról beszélgettek.

berenyi__600x450.png
Berényi Marianna

A beszélgetésben részt vettek: dr. Bereczki Ibolya, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum ágazati feladatokért felelős főigazgató-helyettese, Nagy Magdolna, a MOKK mb. igazgatója, dr. Ruttkay Zsófia, a MOME TechLab vezetője, dr. Arapovics Mária, a Cselekvő közösségek projekt szakmai vezetője, Dabi-Farkas Rita, a Ludwig Múzeum múzeumpedagógus, valamint dr. Mészáros Balázs, a Magyar Nemzeti Múzeum projektmenedzsere, a Pulszky Társaság irodavezetője.

A Múzeumi Sajtókávéház, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ, valamint a Magyar Nemzeti Múzeum által szervezett rendezvény tárlatvezetéssel zárult az intézmény időszaki kiállításában. A tárlat 2019. január 15-én délelőtt nyílt Az ismeretlen Görgei címmel, és az 1848-1849. évi szabadságharc legvitatottabb alakjának pályafutását, majd megítélését, s annak változásait mutatja be. A nagy számú közönség a kiállítás kurátora, Radnóti Klára vezetésével pillanthatott be a frissen megnyílt kiállítás kulisszatitkaiba.

A Múzeumi iránytű sorozat kötetei letölthetők a MOKK honlapjáról.