Civilekből, intézményvezetőkből és helyi fiatalokból állt össze tavaly májusban a KIFLI (Kecskemét Ifjúsági Főváros Liga) elnevezésű munkacsoport, amely a 2018-as év Európa ifjúsági fővárosa címére terjesztené fel Kecskemétet. A csoport tagjai úgy gondolják, Kodály Zoltán szülővárosa méltó a megtisztelő címre, amely szélesebb körben ismertté tenné a várost és jellegzetességeit. A címmel nem jár közvetlen anyagi támogatás, de amint az a február 19-ei közgyűlésre készült előterjesztésből kiderül: az Európa Tanács és Európai Unió által kiírt és finanszírozott pályázatok megnyílnak a nyertes város részére, a cím birtoklása pedig előnyt jelent a beérkezett pályázatok elbírálása során, így közvetett módon olyan jelentős forrásokhoz juthat a város, amelyek e cím nélkül nehezen lennének elérhetőek.
A KIFLI-sek decemberi találkozóján Szemereyné Pataki Klaudia kijelentette: nem kérdés, hogy az ifjúsági területtel foglalkoznia kell az önkormányzatnak, és a város be is fogja nyújtani a pályázatot. Ugyanakkor hozzátette: csak a fiatalokkal együtt tudják megvalósítani az előkészítést és az egy éven keresztül tartó programsorozatot, az idősebbeknek inkább a háttérben álló segítőtárs szerepe való. Dr. Szeberényi Gyula Tamás alpolgármester elmondta a baon.hu-nak, nincsenek kétségei afelől, hogy az elképzelés megvalósítása nem ütközik akadályokba a csütörtöki közgyűlésen.
Amennyiben megszavazzák, a városnak február 28-ig el kell küldenie a jelentkezését, angol nyelven. A pályázatban szerepelnie kell az önkormányzat 2018-as esztendőre tervezett programjainak, rendezvényeinek, eseményeinek vázlatos szerkezetét, keretét. Fontos annak kifejtése is, hogy mi motiválja a várost a pályázat benyújtására, milyen érvekkel tudja alátámasztani alkalmasságát a cím elnyerésére. Arról is szót kell ejteni, hogy a pályázók szerint az Európa Ifjúsági Fővárosa cím milyen módon fog hozzájárulni a város jövőbeli, 2018-on túlmutató fejlesztéséhez és fejlődéséhez, hogyan tudja befolyásolni a város ifjúságmegtartó képességét, ifjúságbarát arculatát. A pályázat koncepciója a nyitottság: az OPEN.2018 középpontjában az európai fiatal áll, akinek helyi, regionális, nemzeti és egyre inkább európai identitása is van.
A beérkezett pályázatok közül a szakmai zsűri április 29-ig választja ki azt az öt döntős várost, amelyek közül ki fog kerülni a végső győztes település. A 2018-as esztendő Európa Ifjúsági Fővárosát ezév novemberében nevezik meg.