Fekete Péter kultúráért felelő államtitkár elmondta, hogy Szokolay Sándor hagyatéka négyszáz művet, írásokat, leveleket, publikációkat, valamint személyes tárgyakat és kéziratokat tartalmaz. Feldolgozását 2018-2019-ben a kormány 100 millió forinttal, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) összesen 10 millió forinttal támogatja. Tisztesség, hit és bizalom, a magyar nép szolgálatának felvállalása, az igazság kimondásának bátorsága jellemezte Szokolay Sándor pályafutását, aki egyebek mellett számtalan operát, oratórikus művet, verseny- és zenekari darabot, kórusművet és szimfóniát írt ? fűzte hozzá.
Szokolay Orsolya, a zeneszerző lánya elmondta: a családi vállalkozásként működő Legend Art Zeneműkiadó legfontosabb feladata az összes kiadatlan Szokolay-mű megjelenése. 2018-ban 10 ezer oldalnyi kéziratot digitalizáltak, ötezer oldalnyi kotta átesett az első korrektúrán. 2019-ben további 10 ezer oldal digitalizálását tervezik.
2018-ban gyermek- és nőikari művek, 2019-ben vegyes- és egyneműkari művek kiadását vállalta a kiadó. A ciklusok összesen 200 kórusműből állnak. A kórusművek kiadását a szóló zongoraművek megjelentetése fogja követni. A művek sajtó alá rendezését Legendy László zongoraművész végzi, aki maga is a család tagjaként 10 évig állt szoros munkaviszonyban Szokolay Sándorral ? tette hozzá. Hangsúlyozta: szerepel a család céljai között, hogy olyan felvételek készüljenek, amelyeken neves művészek és fiatal pályakezdő muzsikusok értő és hiteles módon adják elő a zeneszerző műveit. Eddig 70 órányi zenét rögzítettek, mások mellett Ránki Fülöp, Kelemen Barnabás, Kokas Katalin, Perényi Miklós, a Szent Efrém Férfikar, a Cantemus Kórus és a Virtuózok felfedezettjei közreműködésével.
Forrás: MTI
Fotók: Kultúra.hu/Csákvári Zsigmond