Lehet jelentkezni a Bartók Világverseny 2019-es zongora fordulójára

Kultpol

20181125_bartok_vilagverseny_600x399.png
Vigh Andrea rektor és Dobos Dániel a tavalyi díjátadónFotó: Teneakadémia/Mudra László
Az elődöntőbe kerülő tizenkét zongoristának többek között a tavalyi zeneszerzőverseny első helyezettje, Dobos Dániel Drumul Dracului (Az ördög útja) című művét és megosztott harmadik helyezettje, Stark János Mátyás Toccata című művét is repertoárra kell tűznie.

A 60 ezer eurós összdíjazású versenyt szeptember 7. és 15. között rendezik meg, a három nagydöntős Bartók Béla három zongoraversenyének egyikét adja majd elő. A négy élő fordulót gálakoncert és díjátadó zárja a Zeneakadémián.

A kilenctagú döntőbizottság munkájában részt vesz Vásáry Tamás Kossuth-díjas zongoraművész, karmester; Dráfi Kálmán Liszt-díjas zongoraművész, a Zeneakadémia Zongora Tanszékének vezetője; Tallián Tibor Erkel-díjas zenetörténész, Andrej Korobejnyikov, Klara Min, Alexandre Moutouzkine, Einar Steen-Nokleberg, Muza Rubackyte és Vatanabe Kendzsi zongoraművészek.

 

A Zeneakadémia falai között tanult és tanított Bartók, bármelyik sarokba húzódunk az épületben, ott van az ő szellemisége, ott van a bartóki zene lelke. Különleges jelképértéke van annak, hogy idén a jelentkezési határidő épp Bartók születésnapjára, március 25-ére esik" ? jelentette ki Vigh Andrea, a Zeneakadémia rektora, a verseny ötletgazdája.
 

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma által támogatott világverseny hatéves ciklusra és a Bartók-életmű legjellemzőbb vonulataira épül, a zongorára, a hegedűre és a kamarazenére. A hangszeres versenyek közötti években a zeneszerzésre összpontosít, e fordulók nyertes művei kerülnek be a következő év kötelező darabjai közé. A ciklus a hegedűsök versenyével kezdődött 2017-ben, tavaly a zeneszerzők megmérettetésével folytatódott, idén pedig a zongora fordulót rendezik meg.