Az idén 145 éves Magyar Posta szakmatörténeti emlékeit megőrizték a Postamúzeum falai, melynek története az 1880-as évekig nyúlik vissza. A postai rendeletek tárában 1931-ben találkozhatunk a Postamúzeum gyűjteményeinek létesítése és a muzeális emlékek megőrzésének elrendelésével, amivel megkezdődött a szisztematikus gyűjtőmunka. A világháborút követően ? a különböző raktárakban rejtegetett anyagok egyesítésével ? 1955-ben, a Krisztina körúti vezérigazgatósági épület 300 m2-én nyitotta meg a Postamúzeum az első állandó kiállítását. A múzeum 1972-ben költözött át az Andrássy út 3. szám alatti Saxlehner-palota első emeletére. Tárgyi gyűjteménye ekkor körülbelül 1700 darabot számlált.
Az újjászervezés 1985-1986-ban volt, és lehetővé tette az intézmény szakmai felzárkózását a nagy múltú múzeumokhoz. 1990-ben, a Magyar Posta Vállalat három részre szakadásával párhuzamosan megalakult a ? ma Hírközlési Múzeumi Alapítványként ismert ? Postai és Távközlési Múzeumi Alapítvány. A három utódvállalat 1990-2011 között közösen vállalta a postai, távközlési és műsorszórási szakmai múlt megőrzését.
Az eltelt 21 év számos változást hozott az Alapítvány és az azt fenntartó alapítók életében egyaránt. A távközlési és műsorszóró vállalatok külföldi tulajdonba kerültek (Magyar Telekom Nyrt., Antenna Hungária Zrt.), támogatási stratégiájuk ? az anyavállalatokhoz igazodva ? átalakult, a múzeumi tevékenység támogatása folyamatosan háttérbe szorult. A Magyar Posta vezetése erkölcsi kötelességének tartotta ? és tartja ? a nagy múltú, nemzeti értéket képviselő múzeumok támogatását, ezért ? az önálló fenntartás érdekében ? 2011-ben létrehozta a Postás Múzeumi és Művelődési Alapítványt. Ahogyan ez az elnevezésből is kiderül, az új alapítvány célja a múzeumi tevékenység mellett a postások számára színvonalas művelődési lehetőségek biztosítása.
Negyven év elteltével a Postamúzeum ismét új helyre költözik és megújul. A múzeum új otthona a Benczúr Ház, az épületet felújították, a Postamúzeum ünnepélyes megnyitójára pedig 2012. október 9-én kerül sor. A megnyitón köszöntőt mond Rajnai Attila, a Magyar Posta Zrt. gazdasági vezérigazgató-helyettese, valamint Dr. Vígh Annamária, az Emberi Erőforrások Minisztériuma Közgyűjteményi Főosztályának vezetője, akik beszédük után a nemzeti színű szalag átvágásával hivatalosan is megnyitják az állandó kiállítást.
(Forrás: Magyar Posta Zrt./Kultúra.hu)
(Fotó: vendegvaro.hu)