Szeptember 8-án vetítik a Ran – Káosz (1985) című filmet, amely sokat merített William Shakespeare Lear királyából, de japán környezetbe adaptálta azt. Kuroszava 1952-ben kapta első Oscarját A vihar kapujában című, a középkori Japánban játszódó filmjéért.
Szeptember 9-én a Magyarországon 1976-ban bemutatott Derszu Uzala (1975) lesz látható. A szovjet produkció az 1900-as évek elején játszódik, amikor kutatók indulnak feltérképezni Szibéria ismeretlen tájait.
Szeptember 10-én az Álmok (1990) című, a fantasy határait súroló alkotást vetítik. Steven Spielberg a filmben producerként működött közre, de George Lucas és Francis Ford Coppola is feltűnik az alkotók között, Vincent van Gogh szerepében pedig Martin Scorsese látható.
Szeptember 11-én vetítik a szintén egy Shakespeare-darabra, a Macbethre épülő, de Japánba adaptált történetet, a Véres trónt (1957).
Szeptember 12-én, hétfőn nézhetik meg az érdeklődők a Hét mesterlövész eredetijét, a Hét szamurájt (1954), amelyhez Kuroszava John Ford westernjeiből merített inspirációt. A japán mester alkotása a feudális szigetországban játszódó többi filmhez képest merész és formabontó: sokban jellegzetesen japán alkotás, azonban becsempészte az amerikai akcióstílust és humort.
Szeptember 13-án kerül vászonra Az árnyéklovas (1980). A történelmi eposz az 1570-es években játszódik. Kuroszava alkotása Cannes-ban Arany Pálmát kapott, a Mindhalálig zenével megosztva.
Szeptember 14-én zárul a Kuroszava-maraton a Dodeszukaden (1970) című, hazánkban 1972-ben debütált filmmel. A hajléktalanokról szóló könyvadaptációt a japán mester 28 nap alatt forgatta le. A mozi háttértörténete, hogy Kuroszava a film elkészítésére jelzálogot vett fel, a Dodeszukaden azonban megbukott, így a 61 éves mestert óriási tartozás és bizonytalan jövő kísértette, ami miatt 1971-ben öngyilkosságot kísérelt meg. Sikertelenül, az 1910-ben született Kuroszava végül 88 évesen hunyt el, és egészen 1998-ig alkotott, utolsó művét halála után, 1999-ben mutatták be.
Nyitókép: részlet Akira Kuroszava Álmok című filmjéből. Fotó: Collection ChristopheL via AFP/Warner Bros/Akira Kurosawa Inc.