Nem mi háziasítottuk a kutyákat, ők háziasították magukat

Tudomány

A kutyák ősei nem fogságban szelídültek meg, hanem saját akaratukból maradtak az emberek közelében, hogy élelemhez jussanak.

kutya. Fotó: Shutterstock
Fotó: Shutterstock

Egy új tanulmány szerint a kutyák önmagukat háziasíthatták. Az elmélet szerint egyes farkasok az emberi települések közelében maradtak, hogy rendszeresen élelemhez jussanak, majd olyan társakat választottak, akik hasonlóan viselkedtek.

A kutyák háziasításának két fő szakasza volt: az első harmincezer és tizenötezer évvel ezelőtt zajlott, amikor a farkasokból korai kutyák lettek, a második pedig tizenötezer éve kezdődött, ami a modern kutyafajták kialakulásához vezetett. Az utóbbi folyamatot az emberi szelekció vezérelte: az emberek a szelídebb egyedeket választották ki vadászatra és társállatként.

Az első háziasítási szakasz mozgatórugói azonban kevésbé egyértelműek. Az új kutatás alátámasztja azt az elméletet, hogy egyes farkasok „önháziasítás” révén alakultak át: a táplálékforrások stabilitása miatt egyre inkább az emberek közelében maradtak. Ezeknek a szelídebb, az ember jelenlétét jobban tűrő farkasoknak az utódai lettek az első kutyák.

Hasonló folyamat történt a macskákkal is: őseik körülbelül tízezer éve kezdtek el gazdálkodó települések közelében élni, ahol rágcsálókra vadásztak, miközben az emberek élelemmel látták el őket.

A cikk forrása itt olvasható.