A program során természetesen az Ország Lili műveit felsorakoztató kiállítást is megtekinthették az érdeklődők. A több mint háromszáz művet felvonultató tárlat két különlegességgel is szolgál. Egyrészt ? eddig még soha nem látott módon ? hazai és külföldi analógiákkal, Bálint Endre, Vajda Lajos, Paul Delvaux, Giorgio de Chirico, Vieira da Silva, Toyen és Zoltan Kemeny műveivel párhuzamban szemlélteti a művész látásmódjának alakulását.
A program során Pilinszky-esttel is kedveskedtek a látogatóknak: Alexa (Alex Fender) első önálló albuma ősszel jelenik meg a Tom-Tom Records gondozásában. Az anyag Pilinszky János Hrutka Róbert és Alexa által megzenésített verseire (Parafrázis, Ne félj, Mégis nehéz, Kihűlt világ?), valamint Bereményi Géza a költő életéről írt dalszövegére felépített varázslatos zenei utazás. Alexa, aki nemcsak énekesként, de zeneszerzőként és szövegíróként is ugyanúgy magára vonzotta a figyelmet, most egy illusztris zenei csapattal az oldalán lépett színpadra. Az est különlegessége volt, hogy Pilinszky sűrű világa a finom, lágy hangszerelésnek köszönhetően könnyebben fogyaszthatóvá vált, ugyanakkor meg is érintette a közönséget.
Akik a csodát létrehozták: Hrutka Róbert ? gitár, ének I Alex Fender ? ének I Kalmus Felicián ? cselló
Ország Lili művészetében egyszerre fedezhetők fel a zsidó szimbólumok, az Aranyváros képe és a keresztény misztika keresése. Az életműkiállításhoz kapcsolódóan püspök és rabbi beszélgetett Ország Lili művészetéről és az alkotások által felvetett kérdésekről.
Fekete ruhás nő fehér fátyollal az arca előtt érkezik a lépcsőn. Egy sziluett. A fekete ruhás nő alakja meg-megrezdül. Mintha valamilyen mágneses vonzás hívná, szippantaná fölfelé. Gergye Krisztián Társulata a Magyar Nemzeti Galériában tartott Múzeum+ programon február 16-án mutatta be először LILIth című előadását, egy igazi kuriózumot. Ország Lili előtt tisztelgett az Árny a kövön című életműkiállítás apropóján a Magyar Nemzeti Galéria Kupolacsarnokában tánccal, bábbal, árnyakkal.
Az előadásról készült további fotók itt megtekinthetők.
Írta: Takács Erzsébet
Fotó: Csákvári Zsigmond