?Ezen a helyen ér össze az ősi, pogány magyarság a keresztény, európai magyarsággal. Ez a szent hely egyaránt jelképe a nyakas magyarságnak és az állhatatos kereszténységnek. Itt mindennek üzenete van, akárcsak a bronzkori ember letelepedésének, Koppány udvarházának vagy Szent László király monumentális bazilikájának? ? fogalmazott ünnepi köszöntőjében Móring József Attila, a térség országgyűlési képviselője.
Az országgyűlési képviselő az első lépésektől kezdve nyomon követi a munkát. Beszédében felidézte a korábbi átépítések és pusztítások okozta károkat, majd örömmel mondta, hogy ?a kétségek helyébe álmok és tervek lépnek?. A látogatóközpont kialakításával még nem értek véget a fejlesztések, a bazilika és a kolostor felújításán is dolgoznak. ?A romterületet úgy kell helyreállítanunk a közeljövőben, hogy az igazi, tartalmas és felemelő élményt nyújthasson az ide zarándoklóknak? ? hangsúlyozta.
L. Simon László, a Miniszterelnökség kulturális örökségvédelemért és kiemelt kulturális beruházásokért felelős államtitkára rávilágított a látogatóközpont turisztikai jelentőségére, amely a borús, esős napokon is kiváló kikapcsolódási lehetőséget nyújthat a Balaton környékére látogatóknak, valamint növelheti a vendégéjszakák számát is. A beruházásokat illetően a következő lépésnek egy emléktáblákkal és izgalmas, informatív segédanyagokkal felszerelt tanösvény kialakítását javasolta.
Az államtitkár az élményszerű múzeumlátogatásról is beszélt. Mint mondta, szülőként tapasztalva látja, hogy a mai, felgyorsult, technikai eszközökkel feltűzdelt világban nem könnyű lekötni a gyermekeket, éppen ezért a kor nagyságát idéző rekonstruált épületek, a korabeli viseletek és a gasztronómia bemutatása közelebb viheti őket a történelem megszerettetéséhez.
A csaknem másfél milliárd forint összköltségvetésű projekt keretében megvalósuló látogatóközpontot egy szőlőtőkékkel, gyümölcsfákkal és levendulaültetvénnyel kiegészülő rekreációs park teszi különlegessé. A létesítményben megtekinthető egy interaktív tárlat is, amely Szent László uralkodását mutatja be. A kiállítást falkép-, és akvarellmásolatok modern megfelelői, nagy felbontású fényképek és panorámaképek vetítése, valamint korabeli forrásszövegek, versek és énekek meghallgatása színesíti.
Fotó: Hajnal Ádám