"Keressétek az alkalmat a múltra visszanézhetni, s érte melegülni... " - figyelmeztette az egész nemzetet Kölcsey Ferenc 1826-ban, a mohácsi csata 300. évfordulóján, és írásában kiemelte a szigetvári hősökre emlékezés fontosságát. Zrínyi Miklós városának leszármazottai 1833-tól minden szeptember elején megemlékeznek a vár "sajnos elestéről". A hősöket dicsérő közösségi esemény köré - amelyet első ízben Góczy Konrád plébános és Mérey József járási főszolgabíró kezdeményezésére rendeztek meg - az elmúlt bő másfél évszázadban fokozatosan több napos fesztivál kerekedett, amelyen a város és a régió civil szervezetei is részt vesznek.
- A Zrínyi Emlékünnepség legrégebbi mozzanata az a kegyeleti megemlékezés-sorozat, amely végigvonul a több napos eseményen, és amely az utolsó esti záróünnepséggel fejeződik be. Koszorúzással, díszmenettel és fáklyás felvonulással emlékezünk a történelmi eseményekre - mondja Málek Andrea, az ünnepséget három éve szervező Szigetvári Kultúr- és Zöldzóna Egyesület kulturális menedzsere. - Ugyancsak tradicionális esemény a mindig szombat estére meghirdetett Zrínyi lakoma. Ezek köré szerveződnek a különböző sport- és kulturális események.
A kínálat színes: hazai és török tánccsoportok mutatkoznak be a közönség előtt, magyar és német művészek munkáiból nyílik elektrográfiai kiállítás, emellett csáktornyai, szegedi művészek hozzák el műveiket, könnyűzenei előadók mutatkoznak be, akik között szigetvári csapatok, és olyan országos hírnek örvendő együttesek, mint a NOX, egyaránt szerepelnek. Kézműves foglalkozások, vásári játék, főzőverseny csalogatja a városba érkezőket, a fiatalok pedig lehetőséget kapnak arra, hogy több sportágban is összemérjék erejüket: svéd, szlovén, osztrák, horvát és magyar középiskolások feszülnek egymásnak a bírkózószőnyegen, sakk, futball, kerékpár- és úszóversenyen találkoznak a legbátrabbak.
- Az elmúlt néhány évben egyre fontosabbá vált, hogy hangsúlyozzuk az emlékünnepség hagyományőrző jellegét - meséli Málek Andrea. - A Zrínyi napokon bemutatókat tart a Bethlen Gábor Hagyományőrség Egyesület, a Gyulaffy László Hagyományőrző Bandérium, a Héttorony Zenekar pedig XVI-XVII. századi muzsikát játszik. E programcsoport keretében idén először rendezünk csatát a Gyulaffyak és több baranyai hagyományőrző csoport részvételével, ami komoly látványosságnak ígérkezik. A három nap alatt a Kaptár Egyesület kézműves foglalkozásai, íjász verseny, végvári portya, fegyvermustra, kirakodóvásár segít feleleveníteni az ötszáz évvel ezelőtti kor hangulatát.
Az emlékünnepségen olyan különleges események is helyet kapnak, mint a pipaszívó verseny.
- A városi civil szervezetek legtöbbje ezekre a napokra időzíti a fontosabb versenyeit, bemutatóit - magyarázza a kulturális menedzser -, ami azért szerencsés, mert így valóban együtt ünnepelhet az egész város, sőt a régió, hiszen a Zrínyi napok Baranyából és Somogyból is vonzanak érdeklődőket.