A hároméves kampány – melynek egyik célja az volt, hogy a táncművészetet a társulatokon, a művészeken és az alkotókon keresztül még közelebb hozza a közönséghez – során a Nemzeti Táncszínház a 2022-es évet a társulatoknak szentelte. A Társulatok éve nevű kezdeményezés képei a tánc közösségteremtő erejét mutatták meg a Táncszínházban fellépő együttesek kör alakú csoportképeinek – társulati „mandalák” – segítségével. A fényképeken sikerült olyan egységes képi világot teremteni, amely azonosan, mégis a rájuk jellemző egyediséggel jeleníti meg a teátrumban fellépő különleges társulatokat.
A csoportképek többsége kissé hajmeresztő módon, a nagyszínpad magasba emelt lámpahídjáról kihajolva, pár fotó pedig villás emelőn, létrán, zsinórpadlások peremén vagy plafonra szerelt vasállványokon végrehajtott tornamutatványok segítségével készült. A táncosok által kitalált pózok egy része tervezetten, míg a többség a helyszínen improvizálva született.
A színház 2023-ban az Alkotók klubja projekttel a tánc szellemi erejét, a kreatív géniuszokat, a hazai táncszakma kiválóságait mutatta be: azokat az együttesvezetőket és alkotókat, akik a magyar táncélet mozgatórugói. A kampány szeretett volna rávilágítani a hazai szcéna sokszínűségére, valamint arra, mekkora ereje van ennyi professzionális művész kreativitásának. Az alkotókról készült fotókkal a Táncszínház előterében találkozhattak az oda betérők. Az évad végén ráadásként készült egy hatalmas közös kreatív is, amelyen az összes alkotó együtt szerepelt. „Büszkén mondhatjuk, hogy ilyen összefogás és átfogó kampány még nem volt a magyar táncéletben” – mondta Ertl Péter, a Nemzeti Táncszínház igazgatója.
A karakteres fekete-fehér képek nagy látószögű objektívvel készültek, kihasználva a lencse torzító tulajdonságait, így a képek kissé elrajzolt arányai erősítették a modellek karizmáját és a háromdimenziós illúzió élményét.
2024-ben a kampány záróakkordja a táncosok élsportolókhoz hasonlatos fizikális teljesítményére és érzékenységük erejére hívja fel a figyelmet – a projekt célja, hogy a szellemi és testi intelligenciát, műveltséget ünnepelje. A Test/kultúra című fotósorozat bemutatja a művészek eleganciáját, virtuozitását, izomzatát és karizmatikus kisugárzását, ezzel is növelve a táncosszakma megbecsültségét. A képek hátterében látható, stadionvilágításhoz hasonló lámpasorokat és a gomolygó füstöt általában atléták, rögbi- és kosárlabda-játékosok portréihoz használják az Amerikai Egyesült Államokban. Ez a stílus adta a táncosok fizikumát kiemelő drámai világítás ötletét. A sodró lendületű mozdulatokat a táncművészek a fotóssal közösen csiszolták tökéletesre.
A képeket Lakatos János táncművész, nívódíjas koreográfus, fotóművész készítette. Közel három évtized alatt több mint harminc színházi produkció és táncelőadás koreográfiáját készítette el, előadóként bejárta Magyarország és a világ nagyobb színpadait. 2016-ban hivatásos fényképészként is bemutatkozott; munkái pillanatok alatt a magazinok címlapjára kerültek. Az elmúlt években a magyar táncélet legkeresettebb fotográfusa lett – a Nemzeti Táncszínház, a Pécsi Balett, a Győri Balett és a Szegedi Kortárs Balett hivatásos fotósaként dolgozott. Képeivel találkozhatunk a Táncművészet magazin címlapjain, a Nemzeti Táncszínház előcsarnokában, fesztiválok idején pedig a városok óriásplakátjain is.