L. Simon László felidézte, hogy a Janus Pannonius Múzeum és az Ásatárs Kft. szakemberei az M6-os autópálya Bóly és a horvát határ közötti szakaszának építését megelőző – háromhektáros területet érintő – feltárások során bukkantak rá a gazdag leletanyagú avar kori temetőre.
Tóth Zsolt, a Janus Pannonius Múzeum régésze, a feltárás vezetője elmondta, hogy a Babarc határában feltárt területen 44 sírt találtak. A lelőhelyen előkerült érmék alapján a temetőt a 7. század eleje és közepe közötti időszakban használták.
A temető tudományos jelentőségét az adja, hogy segítségével az avar hódítás ideje pontosan datálható és a menete is rekonstruálható.
A tavaly augusztus és idén január között zajló feltáráson ezüst ivókürtöket, kerámiaedényeket, tucatnyi arany érmet, számos arany és ezüst fülbevalót, vaskardokat, íjmerevítőket, ezüst vereteket, valamint kisebb viseleti és használati tárgyakat találtak. A lovassírokból zablák és kengyelek mellett nagy mennyiségű aranyozott lószerszámdísz is előkerült.
A leletek segítségével jól rekonstruálhatók a temetkezési szokások, valamint a korabeli férfi- és női viseletek.
L. Simon László emlékeztetett arra, hogy az elmúlt időszakban lezajlott a régészeti szakma átalakítása Magyarországon, annak keretében pedig idén januártól működik az MNM égisze alatt a korábbi széttagolt rendszert összefogó Nemzeti Régészeti Intézet. Mint mondta, az új struktúra a lehető legmagasabb szinten biztosítja mind a személyi, mind a technológiai hátteret az országban folyó régészeti feltárásokhoz, kutatásokhoz.
Az új rendszernek köszönhetően a jövőben komolyabb forrásokból, hatékonyabban, intenzívebben dolgozhatnak a magyar régészek – hangsúlyozta L. Simon László, és reményét fejezte ki, hogy lehetőség lesz egy több évtizedes adósság törlesztésére, Magyarország átfogó régészeti topográfiájának elkészítésére is. Utóbbi – fűzte hozzá – ahhoz nyújt segítséget, hogy a régészek ott áshassanak, ahol a leletek vannak.
A feltárások az M6-os autópálya Bóly és az országhatár között épülő szakaszán, egy leendő üzemmérnöki telephely helyén történtek.
Forrás és fotók: Janus Pannonius Múzeum