A Varsói Magyar Kulturális Intézet |
(MTI) - Maciej Kozminski 1990 és 1996 között Lengyelország budapesti nagykövete volt, tanított a varsói tudományegyetemen és dolgozott kutatóként a Lengyel Tudományos Akadémia Történettudományi Intézetében. Jelenleg a Collegium Civitas Diplomáciai Intézet igazgatója, s több tanulmánya jelent meg Magyarország és Közép-Kelet-Európa történetéről - mondta Jerger Krisztina, a varsói magyar intézet igazgatóhelyettese.
Gordon István igazgató tájékoztatása szerint a "gondolatfórum" előadásai mellett irodalmi esteket és havi rendszerességgel magyar-lengyel műfordítói találkozót is szerveznek. A képzőművészetek kedvelőinek pedig Párbeszéd címmel rendeznek kamaratárlatot kortárs magyar és lengyel alkotók munkáiból.
A film szerelmeseit keddenként várják az intézetbe: az Art kino címet viselő, magyar alkotásokat bemutató sorozatban elsőként Mészáros Márta egy filmjét láthatja majd a varsói közönség a rendező jelenlétében. A bevezető beszélgetést a filmjeiben gyakran szereplő Grazina Sapolowska színésznő vezeti.
Áprilisban indul az Egy kis kávéházi zene című sorozat, amelyben szombatonként zömében jazz szól majd - sorolta az idei évre tervezett programokat Gordon István.
Az igazgató beszámolt arról is, hogy hatalmas sikerrel zajlott a december elején birtokba vett új intézetben megrendezett első igazi rendezvényük. A január 27-i Márai-estre, amelyen a Teresa Worowska fordításában megjelent Eszter hagyatéka című regényt mutatták be, annyian voltak kíváncsiak, hogy a kiselőadóba be sem fért a közönség, sokan pótszékeken, az egyetemisták a padlón ültek.
Gordon István kiemelte: idén június és október között a rendszerváltás lesz rendezvényeik központi témája. A magyar nagykövetséggel közösen rendeznek dokumentumfilm-vetítést, az Osztrák Intézettel pedig - történészek részvételével - kerekasztal-beszélgetést Alois Mock osztrák és Horn Gyula magyar külügyminiszter szerepéről a "vasfüggöny" lebontásában.
Különleges program lesz a Barátság napja, a lengyel és a magyar parlament közös rendezvénye március 23-án. Az esemény egyedülálló az európai törvényhozó testületek közötti együttműködésben - hangsúlyozta az igazgató.
Wroclawban az idei nemzetközi filmfesztiválon Magyarország lesz a díszvendég, 15 magyar alkotást fognak vetíteni, és külön programban Jancsó Miklós, a legendás rendező öt filmjét láthatja a közönség - emelte ki Gordon István, emlékeztetve arra, hogy a filmfesztivál alapítója és tulajdonosa, Roman Gutek a magyar kultúra, a magyar film szerelmese. Rendezett már például Tarr Béla retrospektív sorozatot, a tavalyi fesztiválra pedig meghívta Szemző Tibor Az élet vendége - Csoma legendárium című alkotását, amelynek Wroclawban tartották a világpremierjét.