Lépcsőházi legendák

Kultpol

 a szerző felvétele

A szervezők a Facebook események és IPhone városnéző séták korában a százéves házaknak tisztelgő módon kezdték a szervezést: levelet küldtek 140, 1911-ben épült budapesti épület postaládájába, amiben meghívták őket egy egyeztető találkozóra. A házak nagyfokú szabadságot kaptak, ezáltal a rendezvény egy-egy ház személyes ünnepévé is vált. A színvonal érdekében mégis egységes elveket fogalmaztak meg a résztvevők felé. Arra ösztönözték őket, hogy az ünnep elsősorban az épületnek, és a házközösségnek szóljon, és csak másodsorban az érdeklődőknek: ?Szeretnénk, ha valamilyen ? akár csak jelképes formában ? megajándékoznák a lakóházukat. Ha erre a hétvégére készülne valami, akár közös munkával az Önök épületében is, újrafestenék a korlátokat, vagy a kaput, rendberaknák a postaládákat, vagy kitakarítanák a lépcsőházat. Történjen valami szokatlan, szóljon zene, vagy egy alkalmi kórus, vetítsenek filmeket, vagy főzzenek valamit az udvaron.? - végül 44 ház részvételével állt össze a program.


szazeveslakohazak_radayutca14d__kb20110409105.jpg
Hajdú Petra korabeli ruhában zongorázik a budapesti Ráday utca 14. szám alatt álló, (Sternberg) Dénes Dezső és Mellinger Artúr által tervezett 100 éves lakóház 4. emeleti körfolyosóján

Járhattunk eredeti részleteket még mindig őrző lakásokban, udvari kamarakoncerten, pincekiállításon és szervezett városnéző túrán. Az igényes és egységes molinók a homlokzaton, az építészet- és kultúrtörténeti leírások a lépcsőházakban és a programtérkép profivá tették az eseményt, vezették a sétálót. Ekkora érdeklődésre bizonyára nem számítottak sem a szervezők, sem a lelkes házi-krónikások. Az egyik házban trükkösen régi, számozott ruhatári jegyeket osztottak - szombat délután büszkén újságolták, hogy a 700. látogatónál tartanak. A Palatinus ház szombat déli túráján kb. 70 ember zsúfolódott a lépcsőházban. A hang nem terjedt messzire, így a sor végére új városi legendák születtek a közös képviselő történeteiből. Egy biztos: van még olyan belpesti bérház, ahol a közös képviselet ? az egykori házfelügyelő szerepét átvéve ? életpályán átívelő hivatás.


szazeveslakohazak_derimiksautca18d__kb20110409111.jpg
Ismeretlen alkotó által készített mozaik a Déri Miksa utca 18. szám alatt álló 100 éves lakóház tetőteraszán.
A szervezők nem titkolt szándéka a hagyományteremtés, hiányolják a valódi Budapest-ünnepet a város életéből. A Király utca 67-ben már idén hagyományt teremtettek: a dohos pincében két pesti polgár látta vendégül az érkezőket, egy Ady korabeli köpenyt és keménykalapot viselő versmondó, valamint egy csokornyakkendős, zsebórás közös képviselő. Megtudhattuk, hogy az épület helyén működött Pest város első péksége, és itt hozták létre az ország első pékmúzeumát. Láthattuk a száz éves nyomásfokozó szivattyút, ami ? a korabeli bérházak között egyedülállóan ? villanymotorral működött, és a nyomást megemelve az ötödik emeleti mosókonyháig juttatta a vizet. A pince mélyén házi pálinkával, termelői borral és zsíros kenyérrel vártak, miközben verspárbajnak lehettünk tanúi, és a spontán összeverődött közösség megbeszélte, hogy vasárnap újra találkozik. A Király utca 102-ben udvarpikniket tartottak, az aszfaltra rajzolt keresztrejtvényt csak az emeleti gangról lehetett megfejteni.
 a szerző felvétele

A Déri Miksa utca 18-ban a lakók saját tablóval is készültek, melyből kiderült, hogy a nyolcadik kerület sűrűjében álló ház lépcsőjén kókuszrost vörös szőnyegen sétálhatott fel a régi lakó. A Szentkirályi utca 10. udvarán álló, 100 éves fa koronája egy emelettel a tető fölé ér. A gangkorlátra applikált vásznon Gross Arnoldról készült portréfilm jelenete forgott, amiben a grafikus a ház udvarán hintázik, és villanyvasutat építenek a fa köré. A házban lakó gyerekek újjáépítették a sínpályát és udvari csokoládé-kiállítást rendeztek: a szomszéd házban működött a Tibit és a Dunakavicsot gyártó Stühmer csokoládégyár. A költözéskor talált Stühmeres doboz volt a vendégeket fogadó család gyűjteményének első darabja - azóta járják a kerületi lomtalanításokat. A Budapest 100 egyszerre volt a házak saját ünnepe és egy jól megrendezett, egységes ?bérházfesztivál?. Az épületek tárgyai és részletei olyan erősen magukban hordják történeteiket, hogy a lakók máig fel tudják idézni azokat. Ez a száz évvel ezelőtti, polgári életérzés a mai napig áthatja saját, helyhez kötődő kultúrájukat. Egy hétvégére mások számára is átélhetővé tették mindezt. Bízzunk benne, hogy maguktól teremtenek hagyományt.