Lesz tavasz

Egyéb

Eredj külföldre,
hogy megismerd hazádat.
(Ülj otthon,    
hogy külföldet megismerd?)
Szilágyi Domokos
 
Idén a tizenhat napos eseménysorozat a reneszánsz jegyében születik újjá, tehát Mátyás király szülővárosánál, Kolozsvárnál aligha lenne alkalmasabb meghívott a "Vendégünk egy város" szekcióban.
Minden városban körülveszi az ott lakót és a turistát is valami nehezen meghatározható - ennek ellenére nagyon is létező dolog; közismert nevén a hely szelleme, amely az ott élőkből táplálkozik. Kolozsváron már Szilágyiból (hogy csak hármat mondjunk hirtelen: Örzsébet, Júlia, Domokos) is jól lakik a genius loci. Igazán képtelenség lenne felsorolni a város szellemiségét építő nagyságokat; bár a romboló középszerűségeket úgyszintén. A város rengeteg méltatlanságot szenvedett el az utóbbiak újra és újra érkező hely(be)tartójától, de ha jól odafigyel az ember, akkor láthatja, hogy mégis a nagyságok határozzák meg a szellemet. Aki elmegy a budapesti fesztiválon egy-egy kolozsvári meghívottat fül és szemügyre venni, ebből a városból kaphat ízelítőt.
A szervezők mindig szem előtt tartották, hogy a program, mint tavaszi égen a szivárvány, átíveljen a nyelvek kiskertjei felett. Így elsősorban hangversenyeket, kamarazenei produkciókat, operákat, táncelőadásokat, filmeket, kiállításokat mutatnak be idén hatvan helyszínen - közel kétszáz eseményt a közönség elé tárva. A meghívott előadások mellett a legfrissebb hírek szerint 545 produkcióval ismerkedhet a közönség a fringe fesztiválon, www.budapestfringe.com a BTF utolsó napjaiban. A bemutatkozás lehetőségét a fesztivál dologi költségek támogatásával segíti, Zimányi Zsófia fesztiváligazgató elmondása szerint a korábbi évek fringe műsorában fellépett olyan formáció is, amely azóta sikeres zenekarrá vált.

Mindenekelőtt Silviu Purcarete és a két operaénekessel kibővített prózai társulat munkáját láthatja a pesti nagyérdemű, a méltán világhírű rendező Puccini Gianni Schicci című művéből készített színielőadást. A színészek eléneklik az operát, hiánytalanul. Kató Emőke, az előadásban játszó színésznő elmondása szerint készültek némi éneklésre - a szorgalmasabbak a bemutató előtt már egy évvel korábban elkezdtek énektanárokhoz járni - de azt gondolták, majd szokatlan és eredeti mutatványok sorával viszik színre a darabot, mert a rendező erősen képi látásmódját ismerve erre számítottak. Ezek után az lett a meglepő végkifejlet, hogy bizony el kellett énekelniük a szerepek szerinti penzumokat. Sándor Árpád, aki operaénekesként játssza a címszerepet, a színészek ambicionáltságán túl a parlando-szerepek sokaságával magyarázta az előadás létrejöttének és fogadtatásának sikerét. Ha csak a két műfaj képviselőinek egymás iránti kíváncsiságára hagyatkoztunk, már az jót ígér.

A fiatal Arcadia vonósnégyes két tagja is játszik az Opera zenekarában, kettő pedig a Filharmóniában, a kamarazenélés csak a szívük és a maradék idejük csücske. A tavaly végzett társaság Budapesten nemcsak Haydn és Brahms műveket játszik a közönségnek, hanem erdélyi szerzők alkotásaiból is adnak bemutatót - többek közt Adrian Pop bagatelljeiből.
Erich Türk orgonista szintén játszik majd erdélyi műveket, a harmincöt éves zenész az apja szerzeményeiből válogathat, de Bach, és Mozart zenéi is zengeni fognak a sípokon. 
Könczey Elemér grafikus maga válogatott ki ötvenet a körülbelül háromezer karikatúrájából, amellyel már derűbe borította Kolozsvárt és környékét, reméljük Budapesttel is ez történik.