Letizia Battaglia a ma is élő fotográfuslegendák egyike. 1935-ben született Palermóban, az 1970-es és 90-es évek között a L’Ora című napilap fotóriportereként dolgozott, ezáltal testközelből fotózta az akkori évtizedekben dúló, legkeményebb maffiaháborúk nyomait.
Letizia Battaglia 1985-ben első európai nőként nyerte el New Yorkban a Eugene Smith-díjat, majd a későbbiekben is számos nemzetközi díjjal jutalmazták rendkívüli érzékenységű társadalomábrázoló fotóit. Sokoldalú, fáradhatatlan érdeklődése, munkája egyéb területeken is megnyilvánult: a fotózás mellett dolgozott rendezőként, folyóirat-szerkesztőként és városvezetési tanácsosként is, mindemellett aktív környezetvédő. 1991-től a csak nők által szerkesztett Mezzocielo című, kéthavonta megjelenő kulturális, politikai és környezetvédelmi folyóirat igazgatója.
A Budapestre érkező kiállítás központi témája a nő, a női szépség. A tárlat harminc fotográfiája különböző korú nőket ábrázol, egészen eltérő szituációkban és környezetekben. Néhány kép Letizia Battaglia korai fotóriporteri munkásságának idejére nyúlik vissza, amikor az 1980-as, 90-es évek kegyetlen maffiaháborúi zajlottak Palermóban. A címben említett szépség egyértelmű utalás a kortól és kontextustól független női szépségre.
„Háborúk, környezetszennyezés, szegénység, maffia, a fotósok mindenhol ott vannak, és mindenről be akarnak számolni. Majd elérkeznek azok a pillanatok, amikor mindez elviselhetetlenül feleslegessé válik, és mást keresel. A békét keresed, egy simogatást, egy mosolyt. Egy nő egyszerű, meztelen teste nekem ma, 86 évesen, az maga a szépség. Egy kislány komoly pillantása, amit véletlenül elkapok, az maga az öröm. A többit elvégzi a fényképezőgép” − árulta el Letizia Battaglia.
Az érdeklődők csütörtök 18 órától élőben követhetik a kiállítás megnyitóját a Budapesti Olasz Kultúrintézet YouTube-csatornáján.
A tárlaton május 18-án 20 órától a Távmozi platformon vetítik majd Kim Longinotto angol rendező Letizia Battaglia munkásságáról szóló, Shooting the Mafia (Aki a maffiát fotózta) című dokumentumfilmjét, amelyet a tavalyi Budapesti Nemzetközi Dokumentumfilm- fesztiválon mutattak be.
A kiállítás, amint a járványügyi szabályok lehetővé teszik, élőben is látogatható lesz május 20-ig.