Levélkoncert mesél Bartók életéről

Egyéb

Ezúttal egy hangversenyzongora is a Radnóti színpadára kerül, mögötte egy világhírű zongoristával, Fülei Balázzsal, aki Bartók Béla válogatott zongoraműveit játssza el. Galgóczy Judit rendező szerint ?magyar embereknek ezt a nevet ugyanúgy kellene kiáltani, mint az olaszoknak a Viva Verdit. A mi részünkről ez a kiáltás néma. (?), én azt mondom ? nem kiáltom ?, hogy Viva Bartók. A különleges, melegszívű ember, a világhírű magyar zeneszerző, a zseni. Éljen!?

 

Az előadás Bartók két hangját szólaltatja meg: a zeneszerzőt és a magánembert. Az egyik alátámasztja a másikat: a felcsendülő zongoradarabok az elhangzó levél-részletekkel együtt Bartók magánjellegű megnyilatkozásainak, emberi kapcsolatainak, szeretetének, szarkazmusának, figyelmességének töredékei. Fülei Balázs állította össze az elhangzó zenék és szövegek sorrendjét, utóbbi gerincét a három nőnek írt levelek adják. Így sejlik fel Bartók mellett három női arckép: Geyer Stefi, Ziegler Márta és Pásztory Ditta.

 

Galgóczy Judit szerint Bartók ?hihetetlenül pontosan írja le a világot, a környezetet, és iszonyú jó karakterábrázoló képessége is van, ez már a Csodálatos mandarinban is nyilvánvaló, a természet varázslatainak és koloritjának és az ember teremtett világhoz fűződő viszonyának legszebb példái az Éjszaka zenéjében, vagy a Cantátában és más művekben érzéki örömöt adnak a hallgatónak.?

 

Szerinte a levél műfaja sokkal pontosabb, mint a naplóé. ?A naplóban lehet csúsztatni, hazudni, de a levél valakihez eljut, és attól az ember választ vár. Bartóknál olyan igénnyel vannak ezek a levelek megírva, hogy nem csak azt akarja közölni, hol járt, mit érzett, mit látott, mire készül, hanem borzasztóan érdekli a fogadó fél élete is. Várja állandóan a híreket, nem akar kapcsolat nélkül maradni. Néha olyan megjegyzéseket tesz, hogy magányra lenne szüksége az alkotáshoz, aztán kiderül, hogy inkább társas magányra vágyik. Talán a legtöbb művészre ez a jellemző.?

 

Az előadásban felhangzó számos Bartók-mű között megtalálhatók olyan ismert darabok is, mint az Allegro Barbaro, az Este a székelyeknél, továbbá részletek hangzanak el a Tizenöt parasztdalból, a Mikrokozmosz köteteiből és a Gyermekeknek ciklusból is.

 

Viva Bartók!

LEVÉLKONCERT

Bálint András és Fülei Balázs estje

 

?Sokszor üdvözli egy istentelen, aki becsületesebb, mint az istenesek nagy része??

Bartók Béla

 

Bemutató: RADNÓTI MIKLÓS SZÍNHÁZ, 2017. szeptember 26.

Közreműködik: Bálint András és Fülei Balázs

Rendező: Galgóczy Judit

 

Plakát: Tóth Andrej munkája

Fotók: Brozsek Niki