Nagy-Vargha Zsófia, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) fiatalokért felelős helyettes államtitkára elmondta, a fórum résztvevői hasznos tapasztalatcserét tartottak arról, hogy a mai kor talán legnagyobb kihívásaként hogyan lehet újra felkelteni a fiatalok és a családok érdeklődését a szűkebb és a tágabb környezetük természeti, vagy kulturális értékei megismerése és újrafelfedezése iránt.
Ehhez a tanácskozáson részt vevő szakembereknek a tavaly Magyarországon járt katolikus egyházfő, Ferenc pápa szavait is felidézte aki azt mondta, „nem a virtuális világban kell élni, hanem a jelenben".
A háromnapos tanácskozást záró gálaesten – amelyen Polgár Éva zongoraművész előadásában Liszt-műveket is hallhattak a résztvevők – Vincze Máté közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkár is zárszót mondott. Kiemelte: a szakértői fórum idei tematikája azért volt a kulturális örökség védelmének fontossága és szeretetének átadása a fiatalabb generációk számára, hogy megbeszéljük, hogyan lehet ezt finoman és eredményesen elérni. Hozzátette, ebben sokat segítenek a Kulturális Útvonalak amelyek az Európa teljesen különböző tájain élő, más-más kultúrában nevelkedett embereket és nemzeteiket hozzák közelebb egymáshoz, így gazdagítva őket.
A 41 ország több mint háromszáz szakemberének részvételével lezajlott kulturális eszmecserét eredményesnek nevezte. Üdvözölte, hogy Észtország most csatlakozott az Európa Tanács Kulturális Útvonalakról szóló kibővített részleges megállapodáshoz és azt is, hogy a zárónapon ünnepélyes keretek között aláírták az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) és a Budapesti Metropolitan Egyetem csatlakozási megállapodását a kulturális útvonalak ismeretanyagát átadó nemzetközi egyetemi hálózathoz.
Az Európa Tanács 1987-ben indította el Kulturális Útvonalak programját, amelynek célja, hogy az utazáson keresztül felhívja a figyelmet a tagországokat összekötő közös alapértékekre, úgy, mint a kulturális, épített és szellemi örökségre. Magyarországon 17 ilyen útvonal megy keresztül, amelyek többek között a fürdővárosokat, a borvidékeket és a magyar gasztronómiát, épített örökséget és életmódot ismertetik meg a külföldiekkel.
A rendezvény zárása előtt átadták a programba idén felvett két új kulturális útvonal, a Leonardo Da Vinci Út és a Történelmi jelentőségű európai gyógyszertárak Útja csatlakozásáról szóló tanúsítványt, valamint a programban való részvételre újonnan pályázó útvonalakat és a jövő évi fórum házigazdájának, a törökországi Kappadókiának videóüzenetét is bemutatták.