December 17-én, hivatalos keretek között zárult le a ?Quies Gorsiense ? Gorsium a kikapcsolódás antik szigete? című, KDOP ? 2.1.1/B-2f-2010-0002 azonosító számú projekt, mely révén létrejöhetett a Gorsium Régészeti Park és Szabadtéri Kiállítás. A beruházás részeként közel nettó 652 millió forintos Európai Uniós forrásból, valamint Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata által biztosított több mint 123 millió Ft támogatásból keltek életre az ókori település romjai.
A hivatalos beszédek előtt köszöntőt mondott Kulcsár Mihály, a Szent István Király Múzeum igazgatóhelyettese, és Dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere. Kulcsár Mihály kifejtette, hogy a múzeumra rengeteg feladat vár az után is, hogy átadásra került az ókori épületegyüttes. ?Olyan beruházás átadásán vehetünk ma részt, amit ha nem sikerült volna megvalósítanunk, az Gorsium végét jelentette volna? ? emelte ki a projekt fontosságát Cser-Palkovics András, aki szintén a további munkálatok szükségességére hívta fel a figyelmet. Többek között, mint elmondta, ezek közé tartozik a fejlettebb infrastruktúra kiépítése, amely a turizmus fellendítését szolgálja majd.
Ezt követően ünnepi beszédet mondott Róth Péter, Székesfehérvár-Tác Önkormányzati Társulás társulati elnöke, Horváth Péter, Tác polgármestere. ?Mit is jelent a Táciaknak Gorsium?? ? tette fel a kérdést Horváth Péter, hiszen úgy véli, minden, a községhez kötődő embernek van valamilyen, súllyal bíró emléke az ókori romról. Ezzel kapcsolatban reményét fejezte ki abban, hogy nem pusztán a táci emberek szempontjából lesz fontos Gorsium, hanem Magyarország minden pontjáról érkeznek majd látogatók.
(Fotók: Kőmíves András)