Tíz kihagyhatatlan fotókiállítás Lindberghtől Plachyig

Képző

Immáron kilencedik éve nyitja meg a tavaszt a Budapest Fotó Fesztivál a magyar és nemzetközi fotográfia legjavával, a 2025-ös program pedig olyan izgalmasra sikeredett nemzetközi sztárkiállításokkal, kortárs hazai körképpel, kísérleti anyagokkal és más ínyencségekkel, hogy bitang nehéz feladat volt az ötvenből csak tíz kiállítást kiemelnünk ebben az ajánlóban.

Estelle Lefebure, Karen Alexander, Rachel Williams, Tatjana Patit és Christy Turlington a Vogue-nak készült felvételen 1988-ban. Fotó: Peter Lindberg
Estelle Lefebure, Karen Alexander, Rachel Williams, Tatjana Patit és Christy Turlington a Vogue-nak készült felvételen 1988-ban. Fotó: Peter Lindberg

1. Peter Lindbergh

Műcsarnok // 2025. 03. 29. – 06. 22.

Rögtön kezdjük is egy országos premierrel: a Fotófesztivál és a Műcsarnok szakmai együttműködésében megvalósuló tárlaton Magyarországon első alkalommal láthatók Peter Lindbergh (1944–2019) ikonikus alkotásai. A német fotográfus az 1980-as évek óta a divatfotó egyik legtöbbet emlegetett képviselője: igazi úttörő, aki minimalista eszközökkel az időtlen karakter megragadására tett kísérletet, és egyéni stílusával újraértelmezte a szépség fogalmát. 

Portréi pózmentes természetessége, a reklám és a divat világában szokatlan látásmódja ellentétben állt a korszak szigorúan konstruált formavilágával, szembement a divatfényképészet aktuális trendjeivel. Ha nincs Lindbergh, nem indulnak hódító útjukra a kilencvenes évek legnagyobb múzsái, a szupermodellek sem! A gyönyörűen installált kiállításon fekete-fehér portrékat láthatunk modellekről és filmsztárokról, akik láthatóan közel engedték valódi énjükhöz a mester kameráját.

2. Valós és mesterséges identitások

Kiscelli Múzeum // 2025. 05. 02. – 06. 23.

Szauder Dávid: Folkloric Robots 1., 2024.
Szauder Dávid: Folkloric Robots 1., 2024.

A magyar fotográfusokat a Budapest Fotó Fesztivál minden évben egy-egy téma kapcsán közös gondolkodásra hívja. 2025-ben a fotográfia területét (is) érzékenyen érintő és újabb kihívásokkal szembesítő mesterséges intelligencia kérdésköre kerül a fókuszba. A Valós és mesterséges identitások című kiállítás a portré műfaján belül vizsgálja a fotográfia és az AI lehetőségeit és kapcsolódási pontjait, bemutatva a hazai alkotók viszonyulását és alkotói praxisát a témát illetően. A portréhoz és az emberábrázoláshoz való viszonyunk fotográfusként és befogadóként is folyamatosan változik, a mesterséges intelligencia megjelenése a képalkotási folyamatban egy újabb korszak kezdetét jelzi. De vajon milyen különbségek, lehetőségek és állásfoglalások dominálnak a másfél évszázados fotográfiai hagyományok és a legújabb technológia ötvözésében?

3. Fresh Meat / a Budapest Fotó Fesztivál 35 év alatti fotográfusokat bemutató kiállítása

Klauzál6 Projekt Galéria // 2025. 03. 31. – 04. 21.

Somogyi Martin: LIFE 2024.
Somogyi Martin: LIFE 2024

A Budapest Fotó Fesztivál Erzsébetvárossal együttműködve évente pályázatot hirdet 35 év alatti fotográfusok számára, a nyertes alkotók munkái által pedig bemutatkozik a kortárs magyar fotográfia legzsengébb generációja. A tematikailag kötetlen felhívás arra keresi a választ, hogy mi foglalkoztatja most a fiatal fotográfusokat, melyek azok a tematikák, kérdések, amelyek mentén sorozataik és portfóliójuk formálódik. A kiállítás kurátorai főként az eredetiséget, a nem konvencionális látásmódot, megközelítést részesítették előnyben mind a témák, mind a koncepciók tekintetében.

4. Sylvia Plachy: Ajándékok a XX. századból és azon túl

Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ // 04. 05-től

Fotó: Sylvia Plachy
Fotó: Sylvia Plachy

Sylvia Plachy New Yorkban élő fotográfus, '56-os magyar. André Kertész barátjaként, tanítványaként azon kevesek egyike, akik a humanista fotográfia hagyományát a 21. században is hitelesen és korszerűen képviselik. Ösztönösen készíti képeit, a saját képalkotási szabályait tartja be – és néha azokat sem. Bármerre is jár a világban, megérzi, hol van számára a kép, és láthatóvá teszi a benne rejlő történetet.

„Robert Frank Amerikaiak című albuma óta nem találkoztam ilyen mélységű és erejű életművel. Megnevettet, és megszakad tőle a szívem. Erkölcsi lény. Ő minden, aminek egy fotográfusnak lennie kell” – írja Sylvia Plachyról Richard Avedon. Bár manapság leginkább világhírű fia, Adrien Brody miatt halljuk a nevét, végre méltó helyen ismerheti meg jobban munkásságát a hazai közönség – ráadásul a művésznő személyesen is ellátogat majd a Capa Központba, és tárlatvezetést is fog tartani!

5. Leica 5 × 5

Leica Boutique Budapest // 2025. 04. 01. – 05. 16.

Varga Benedek: Untitled, 2022
Varga Benedek: Untitled, 2022

Az esemény a Leica hagyományai előtt tisztelegve egy különleges kiállítást mutat be egy vadonatúj helyszínen, a Leica Boutique Budapest terében. A kamera, amely idén 100. születésnapját ünnepli, 1925-ös debütálásával forradalmasította a vizuális látásmódot, az utóbbi években pedig ismét nagy népszerűségnek örvend, újabb lendületet adva a fotográfiának. A Leica 5 × 5 című kiállítás öt különböző stílusban alkotó hazai fotográfus, Dragon Tamás, Huszti István, Juhász Jácint, Sebestyén László, Varga Benedek munkáiból válogat. A kiállítás ideje alatt Leica Academy workshop és alkotói beszélgetés is várja az érdeklődőket.

6. 3D Feed / A Random Fotóművészeti csoport portrékiállítása

Random Galéria // 2025. 04. 05. – 05. 11.

Fotó: Földes Borbála, Smink: Kátai-Pál Edina
Fotó: Földes Borbála, Smink: Kátai-Pál Edina

A 3D Feed célja, hogy bebizonyítsa: a naponta megosztott, véget nem érő képmásokat ábrázoló kontentfolyam még inkább kiemeli a fotóművészeti portré értékét és létjogosultságát. A kiállítás a 17. századi szalon installációs stílusát emeli be a kortárs fotóművészet világába – ezzel mintegy hidat képezve múlt és jelen között. Egyidejűleg a nagy mennyiségű portré viszonylag kis térben való elhelyezése szembemegy a fotókiállítások jelenlegi installációs normáival, így képzajjá, háromdimenziós feeddé válik és egyedi térélményt ad. Olvasóink számára külön ínyencség, hogy a kultúra.hu fotósa, Hartyányi Norbert portréit is kiállítják a Random Galéria tereiben!

7. Molnár Zoltán: Azonosulási pontok

ART9 Galéria // 2025. 04. 08. – 04. 25.

Molnár Zoltán: Kína, Peking 2024
Molnár Zoltán: Kína, Peking 2024

Molnár Zoltán fotográfus pályája 1998-ban Pécsi József fotóművészeti ösztöndíjjal indult, azóta számos hazai és külföldi kiállítóhelyen mutatkozott be. A művész az emberi létezés vizuális lenyomatainak készítésével értelmezi korunk társadalmi, szociális rendjét és struktúráját. A valóság kutatásában az emberi esendőség, az emberi méltóság, a létezés mélységeinek bemutatása áll fotóesszéi elkészítésének középpontjában. Az ART9 Galériában most bemutatott fotográfiái 1998–2024 között készültek, a végtelenség kis darabkáinak vizuális feltérképezései bolygónk legkülönbözőbb helyszíneiről, az ember és a természet kapcsolatának jelentőségéről Brazíliától Kínáig, Franciaországtól Romániáig, Spanyolországtól Törökországig.

8. How do you fit in? / A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem fotó szakos hallgatóinak csoportos kiállítása

Turbina Kulturális Központ // 2025. 04. 11. – 05. 02.

Szarka Dániel: WAT THE FLUFF!
Szarka Dániel: WAT THE FLUFF!

Az összetartozás kérdése egyszerre egyszerű és összetett. A sokszínűség és a széthúzás világában mindannyian az egyéniség és a beilleszkedés vágya közötti feszültségben navigálunk. Ezek az alkotások ennek az utazásnak az árnyalt, gyakran ellentmondásos természetét ragadják meg: az empátia és az elidegenedés pillanatait, az általunk viselt maszkokat, az általunk felépített identitások, és azok a módok, ahogyan megtaláljuk (vagy nem találjuk) helyünket a társadalomban. Balogh Benedek, Deák Dorottya, J. Hartelin, Nunkovics Róbert, Szabó Emma, Szabó Márk, Szarka Daniel és Zsíros Ádám nézőpontján keresztül az önkifejezés, az elszigeteltség és a kapcsolódás intim történeteit járjuk körül. 

A művészek arra invitálnak bennünket, hogy gondoljuk át önmagunk és mások határait, feltárva az identitás változatosságát, az összetartozásban rejlő erőt. A kiállítást nézve érdemes feltennünk magunknak a kérdést: hogy illek én ide?

9. Szerhij Melnicsenko: A háború tetoválásai

Három Hét Galéria, Ukrajna Magyarországi Nagykövetsége // 2025. 04. 10. – 04. 23.

Szerhij Melnicsenko: Marina és Szerhij a Mikolajivi Járási Állami Közigazgatás szétlőtt épületének vetületével
Szerhij Melnicsenko: Marina és Szerhij a Mikolajivi Járási Állami Közigazgatás szétlőtt épületének vetületével

Mindannyian hordozzuk a saját „tetoválásainkat”. Egyesek számára ezek a bőrünkbe vésett képek, mások számára a szívünkbe vésett hegek. A háború tetoválásai című kiállítás a rétegek fogalmát vizsgálja – mint vetületek és mint tükröződések, érzelmek és emlékek. Mint kínzó fájdalom, amely örökre az emberrel marad. A projekt arra törekszik, hogy a narratíván, valamint a konceptuális és művészi fotográfia keveredésén keresztül elősegítse az ukrán nép által tapasztalt valóság mélyebb megértését.

10. Americana // Válogatás Pálfi György gyűjteményéből

Mai Manó Ház // 2025. 04. 23. – 06. 22.

Saul Leiter: Cím nélkül
Saul Leiter: Cím nélkül

Az Americana fotográfiai gyűjtemény Pálfi György többéves munkájának eredménye. Ebben a sorozatban a neves gyűjtő arra tett kísérletet, hogy az autós témájú fényképeken keresztül bemutassa a mindennapi amerikai élet valós oldalát. A több mint hatvan képet tartalmazó gyűjtemény olyan neves fotográfusok munkáit mutatja be, mint William Eggleston, Robert Frank, Joel Meyerowitz vagy Helmut Newton.