Lipcsében is felállítják a német egység emlékművét

Kultpol

A konzervatív és a szociáldemokrata képviselők arra szólították fel a kormányt, hogy az egység emlékművével ismerje el azokat az erőfeszítéseket, amelyekkel a lipcsei polgárok 1989-ben hozzájárultak az egykori NDK megszűnéséhez, a hírhedt berlini fal lebontásához és végső soron a német újraegyesüléshez.

1989. október 9-én Lipcsében több mint 120 ezren tüntettek a kommunista diktatúra ellen. A békés, forradalmi megmozdulás nyomán október 18-án lemondott Erich Honecker, a volt NDK párt- és állami vezetője. Sokan a lipcsei tüntetés napját tekintik a "fordulat" napjának, amely a kommunista állam összeomlását immár feltartóztathatatlanná tette.

A Bundestag egyhangú döntéssel tavaly hozott határozatot arról, hogy legkésőbb 2009. november 9-ig, azaz a fal lebontásának 20. évfordulójáig Berlin központjában fel kell állítani a német egység, illetve a szabadság emlékművét. A pontos helyszínt és az emlékmű formáját illetően azonban még változatlanul vita van. A parlamenti képviselők közül már akkor is sokan sürgették, hogy Berlin mellett Lipcsében is hasonló emlékművet állítsanak fel.

A berlini mellett a lipcsei emlékmű felállításához még a Bundestag jóváhagyására van szükség, ahhoz azonban aligha fér kétség. Értesülések szerint a parlament költségvetési bizottsága már tárgyalja a várható kiadásokat, de ragaszkodik ahhoz, hogy  immár a két emlékmű felállítása 15 millió eurónál nem kerülhet többe. A javaslatot előterjesztő honatyák ugyanakkor figyelmeztettek arra, hogy mind a berlini, mind a lipcsei tervekkel kapcsolatban gyors döntésre és még gyorsabb megvalósításra van szükség. A 20. évfordulóig ugyanis már kevesebb, mint egy év van hátra.