Londoni darab magyar szereplővel

Egyéb

Ibsen klasszikusa mellett olyan nagy visszhangot kiváltó előadások is vászonra kerülnek a társművészeti évadban, mint a formabontó feldolgozásban megelevenedő Amadeus, az Ian McKellennel és Patrick Stewarttal színpadra állított Harold Pinter-darab, a Senkiföldje vagy az idén épp ötven esztendeje bemutatott Rosencrantz és Guildenstern halott, Rosencrantz szerepében a Harry Potterként ismertté vált Daneiel Radcliffe-fel. Novemberi bemutató lesz a Jude Law ellenállhatatlan alakításával színpadra állított Megszállottság, karácsony után jön Shakespeare szerepcserés klasszikusa, a Vízkereszt, és jövő év elején kerül vetítővászonra a számunkra Magyar Éva alakítása miatt is fontos Hedda Gabler. A sort februárban a Nem félünk a farkastól folytatja James Mcdonald felkavaró rendezésében, márciusban pedig a Magyarországon két részben még soha nem játszott Angyalok Amerikábant vetítik (1. és 2. rész) a Fegyvertelen katona főszereplőjeként ismert Andrew Garfielddel.

 

Peter Shaffer: Amadeus
Peter Schaffer világhírű darabját 1979-ben mutatták be először. Azóta számos díjat nyert, és a belőle készült Milos Forman-féle filmadaptáció Oscar-díjat is kapott. A londoni Nemzeti Színház előadásában most látható feldolgozásban a Trónok harcából ismert Lucian Msamati játssza Salierit, Adam Gillen pedig Mozartot.

 

Harold Pinter: Senkiföldje
A nagy sikerű Broadway-előadást a londoni West Enden található Wyndham?s Színházból láthatjuk. A darab egy kiégett alkoholista író és egy sikertelen, idős költő, Hirst és Spooner története. A költő szerepében a Gyűrűk ura Gandalfjaként ismert Ian McKellen remekel, az írót a kitűnő Patrick Stewart alakítja. Korábban a Godot-ra várva című darabban arattak együtt hatalmas sikert.

 

T. Stoppard: Rosencrantz és Guildenstern halott
A Harry Potter-filmek főszereplőjeként ismert Daniel Radcliffe-et láthatjuk Rosencrantzként Tom Stoppard világhírűvé vált darabjában, amelyet az ötven évvel ezelőtti ősbemutató tiszteletére állítottak színpadra a londoni Old Vic Színházban. Guildensternt Joshua McGuire alakítja.

 

Luchino Visconti: Megszállottság
(A postás mindig kétszer csenget nyomán)
Jude Law főszereplésével Ivo van Hove rendezte a Barbican Theatre-ben Luchino Visconti 1943-ban készült, Megszállottság című filmjének színházi változatát. Egy nap munkát keresve jóképű csavargó állít be az útszéli fogadóba (Jude Law), aki ellenállhatatlan hatással van a fogadó tulajdonosának fiatal feleségére (Halina Reijn). A fiatal férfi a nő szeretője lesz. A férj csak útjában áll szenvedélyeiknek, ezért kitervelik, hogy végeznek vele.

 

J. M. Barrie: Pán Péter
A Sir James Matthew Barrie közkedvelt meséjéből készült előadás a londoni Nemzeti Színházból kerül közvetítésre, Paul Hiltonnal a főszerepben, Sally Cookson ötletes és rendkívül látványos rendezésében a bristoli Old Vic Színházzal közös produkcióban.

 

W. Shakespeare: Vízkereszt, vagy amit akartok
Shakespeare klasszikus ?szerepcserés? komédiájában a hajótörést szenvedett Viola (Tamara Lawrence) férfinak öltözve érkezik Orsino herceg (Oliver Chris) udvarába, akibe azonnal beleszeret, de az éppen őt bízza meg azzal, hogy segítsen neki megszerezni Olivia hercegnő szerelmét. Látszólag minden szerelem célt téveszt. Simon Godwin rendezésében további csavar, hogy Olivia szolgáját, Malvoliót nőszereppé alakították és Tamsin Greigre osztották.

 

Henrik Ibsen: Hedda Gabler
?A darab elején látjuk, milyen kilátástalan helyzetben van, hogyan válik gonosszá, miként tesz tönkre embereket a saját tehetetlenségében ? nyilatkozta a londoni Hedda Gablerről az előadásban szereplő Magyar Éva. ? Nem tudjuk, mi történik vele, miért csinál borzasztó dolgokat, és miért kell ezeket megszenvednie. Az egyik pillanatban kedveljük, a másikban sajnáljuk, a harmadikban gyűlöljük. Nem egyszerű darab, sokan nem is tudják hova tenni. Ráadásul, mi nem az eredeti ibseni szöveggel játsszuk, hanem Patrick Marber átiratában, amitől lazább, könnyedebb.?

 

Edward Albee: Nem félünk a farkastól
Albee darabjában egy professor és felesége reménytelenül elrontott életén keresztül láthatunk bele az amerikai polgári elégedettség bugyraiba. A mű James Macdonald-féle londoni színpadra állításáról szuperlatívuszokban írtak a kritikák, különösen a főszerepekben látható Imelda Stauntont és Conleth Hillt magasztalva.

 

Tony Kushner: Angyalok Amerikában
Az amerikai Tony Kushner 1992-ben bemutatott kétrészes drámája hazájában középiskolai tananyag. Mint minden maradandó mű, túlmutat konkrét témáján. A darab a nyolcvanas évek második felének Amerikájában játszódik, neokonzervatív gazdaság- és társadalompolitikai környezetben, valóság és képzelet határán, homoszexuálisokkal, fenyegető AIDS-vírussal, politikai korrupcióval, álszentséggel és megváltással. Az Urániában lesz látható először Magyarországon külön az 1. rész és a 2. rész.

Fotó: urania-nf.hu