A Távol Louisianától című történelmi regény egy indián férfi és egy francia nő szerelmi történetét meséli el a 18. századi Észak-Amerikában, abban az időszakban, amikor a ma Louisianaként ismert francia gyarmat spanyol kézre került. „Az európai hatalmak gyarmati érdekei keverednek a főszereplők által megélt történelemmel” – mondta saját művéről Luz Gabás, hozzátéve, hogy a regény az életről, szerelemről, a családi kapcsolatokról, a politikáról, a vágyról, az ambícióról és a szexualitásról szól, vagyis röviden a harcról a szenvedély és az ész között.
Luz Gabás nem először foglalkozik a spanyol gyarmati múlttal, 2012-ben megjelent, Pálmafák a hóban című regénye igazi bestseller lett, nagy sikerű romantikus filmdráma is készült belőle.
A győztes kiléte egészen a díjátadóig rejtély volt még a zsűrinek is, ugyanis a Planeta-díjra pályázók álnéven és munkacímen nyújtják be műveiket. Idén rekordmennyiségű, 846 pályamű érkezett a világ minden tájáról, ebből kilenc jutott az elődöntőbe.
A 200 ezer euróval (83,5 millió forint) jutalmazott második díjat Cristina Campos Házas nők története című alkotása nyerte el.
Fotó: AFP/Pau Barrena