Még ma is keresik Hollókő legendás alagútját

Kultpol

A kiállítás négy, Hollókőhöz kötődő legendát mutat be, a kiállítóterek panoptikumszerűen elevenítenek meg egy-egy pillanatot - mondta Polgár Péter. Az ófalu egyik magántulajdonú épületében alakították ki a Nógrád megyei falu régmúltját megörökítő, megelevenítő házat; az ingatlant bérli az egyesület.

A híres középkori vár nevének keletkezését, Csák Máté kútba rejtett kincsének történetét, Kapitány György párviadalát, valamint a Szécsényt és Hollókőt összekötő alagút legendáját ismerhetik meg itt a látogatók a kor hangulatát idéző életnagyságú figurák segítségével.

Polgár Péter, aki egyben a hollókői várban fegyveres bemutatókat, történelemórákat és várnapot is tartó Szent László Vitézei Egyesület vezetője, elmondta: Hollókő várának neve a hagyomány szerint úgy keletkezett, hogy a régi várban élő fiatal lány dajkája megegyezett az ördögfiókákkal, hogy holló képében hordják el a vár köveit. Így épült a régi köveiből új vár.

A valóságban mindkét várat a Kacsics-nemzetség építtette, és nyilván nem hollók, hanem a munkások hordták át a jól faragható mészköveket - tette hozzá. A hollókői vár egyébként mintegy 200 évig épült, az alsó vár végleges formája, a kaputorony, a felvonóhíd és a gazdasági épületek az 1400-as évekre készültek el.

Polgár Péter azt is elmondta: a Szécsény és Hollókő közötti alagutat még nem találták meg, de a legenda szerint ezt az átjárót a harcokban használták. Itt próbált kimenekülni embereivel Árokháti Lőrinc a szécsényi vár 1552-es ostromakor, ám a törökök mindannyiukat elfogták.

(Múlt-kor/MTI)