A XVI ? XVII. század fordulóján élt egyházi személyiség ma a katolikus írók és újságírók védőszentje. Jogi doktorátust szerzett Padovában, teológiát tanult Párizsban, majd Genf püspökeként vált híressé. Szalézi Ferencet 1665-ben szentté avatták, ünnepét a római naptárba 1666-ban vették föl, január 29-re, majd 1969-ben áttették január 24-re, amely napon 1623-ban Annecyben eltemették.
A Veszprémi Főegyházmegye példaértékűnek tartja az általa hirdetett nyitottságot és toleranciát, ezért lett ő a névadója az Érsekség új turisztikai központjának, melynek megvalósítására 747 millió forintos európai uniós támogatást nyert el 2009-ben. A projekt eredeti megnevezése: ?Szalézi Szent Ferenc Kommunikációs Központ kialakítása a veszprémi várban?.
A Szaléziánum a veszprémi vár főterén álló Bíró-Giczey házban várja a nyitott párbeszéd jegyében látogatóit. Kiállítási anyaga több témát is felölel: a korabeli műtárgyak és az épület emeletén feltárt XVIII. századi freskók által a barokk kor hangulatát idézi, megismerteti látogatóival a katolikus liturgiát, az egyházmegye és Veszprém látnivalóit ? mindez a modern technika lehetőségeit kihasználva, interaktív formában kerül bemutatásra. Az új központ legfontosabb célja azonban a nagyközönség felé nyitás: filmvetítés, hangszerkészítő látványműhely, ostyakóstolás, gyertyaöntés, halimbai gyógyteák és kézműves foglalkozás vár mindenkit a kapuit 2011 őszén megnyitó Szaléziánumban.