(MTI) - A köztársasági elnök avatóbeszédében szólt arról, hogy Széchenyi olyan Magyarországot akart "amely gazdag és elégedett, erős és fejlődőképes, ahol a magyarság egyenrangú a vezető európai nemzetekkel". Ez a cél részben valósult meg idáig, ezért "nem mondhatjuk, hogy Széchenyi minden álmát valóra váltottuk" - tette hozzá. Mádl Ferenc szólt arról, hogy "amit Széchenyi és kortársai álmodtak nekünk, ma is méltó célja lehet mindannyiunk munkálkodásának. ( ) Annak idején másként mondták, de ma talán fogalmazhatunk úgy: ez az álom a modern Magyarország volt". Hozzátette, az ország "olyan nagy és olyan erős nem lehet már, mint amilyennek ők álmodták, de lehet olyan szabad, olyan törvénytisztelő, olyan biztonságos, s egyszer talán még lehet olyan gazdag is".
Az avatóbeszédet követően Mádl Ferenc köztársasági elnök kapcsolhatta be először a Széchenyi-kastély díszkivilágítását. Az ünnepségen részt vettek a környező települések polgármesterei, továbbá a Győr-Moson-Sopron Megyei Önkormányzat vezető tisztségviselői. A Győr-Moson-Sopron Megyei Önkormányzat fenntartásában működő nagycenki Széchenyi-kastély emlékmúzeum 2001 óta a Világörökség része. A nagycenki kastélyépület főhomlokzatát és az utcafronti őrházépületeket megvilágító lámparednszer kialakításának költsége a helyszínen kapott tájékoztatás szerint 3 millió 800 ezer forint volt.
A kivitelezés során a világítástechnika legkorszerűbb eszközeit építették be. A díszvilágítás energiafogyasztását külön automata almérő méri, időkapcsolóval felszerelve, ami teljesen rugalmas működtetést tesz lehetővé, külön emberi beavatkozás nélkül. A 24 reflektor együttes bekapcsolása esetén az energiafogyasztás mindössze 2,2 kilowatt óránként.