A család állítása szerint a szent város legnagyobb része - mely egyébként az egyik legkomolyabb kulturális örökségi érték, nemzeti kincs és turisztikai célpont Dél-Amerikában - az ő tulajdonukban van, ezért a héten jogi eljárást kezdeményeznek tulajdonuk visszaszerzéséért. "A Zavaleta család 1944-ben vette meg a területet, ám valójában már 1898 óta az övék a fennsík" mondta el ügyvédjük, Fausto Salinas a sajtónak. "A papírok ellenőrzése alapján azonban sikerült kiderítenem, hogy a terület már 1657 óta magánterületnek számít" tette hozzá, megjegyezve azt is, hogy a legelső tulajdonosok bejegyzését még kecskebőrön örökítették meg.
Peru déli részén, az Andokban található romvárost az amerikai felfedező, Hiram Bingham találta meg 1911-ben. A Kolumbusz előtti romok 2560 méterrel a tengerszint felett, közel Cuzco városához egy hegyi fennsíkon találhatók. Valószínűleg ez a hely volt az utolsó inka uralkodó, Pachacutec székhelye és az inka Birodalom szakrális középpontja is, mely a 15. században a spanyolok megérkezése előtt a mai Kolumbiától Észak-Argentináig terjedt. Most azonban ezzel a tulajdonjogi esettel új helyzet állt elő: lehet, hogy ez is csak egy olyan adásvétellel megszerezhető föld volt, mint bármelyik másik? Azaz lehet, hogy az amerikai régész 1911-ben birtokháborítást követett el? A kérdésekre a per talán választ adhat majd (ha nem sikerül máshogy kiegyezni a családdal). Machu Picchu mára az ország egyik legkomolyabb turisztikai célpontja lett: a romokat közel félmillió turista keresi fel évente.
A Zavaleta család tervei szerint jogcímük elismerése után eladják majd a területet. "Nagyon sok a külföldi érdeklődő is" mondta el Julio Zavaleta. A Machu Picchut gondozó, karbantartó és üzemeltető Perui Nemzeti Kulturális Intézet nem kommentálta az esetet.