Hudec László összesen 65 épületet tervezett Sanghajban, köztük szállodát, templomot, színházat, egyetemet, lakóházat. A Hudec Év célja, hogy felhívja a kínai közvélemény figyelmét az általa létrehozott kiemelkedő építészeti örökségre, a műemlékvédelem fontosságára, s ezáltal is erősítve Magyarország nevét Kína gazdasági központjában - tájékoztatta az MTI-t Hajbáné Nagy Judit oktatási-kulturális szakdiplomata Sanghajból.
A Tungcsi (Tongji) Egyetem építészhallgatói máris használhatják a Graphisoft cég tervező szoftverét, amellyel újra modellezhetik Hudec híres sanghaji épületeit, s ezzel az ismert magyar cég termékeinek bevezetését segítik a kínai piacon. Az évforduló lehetőséget teremt műemlékvédelmi és építészeti együttműködés kialakítására, egyetemközi kapcsolatok létrehozására Magyarország és Kína között - tette hozzá a szakdiplomata.
A megnyitón Vu Csiang (Wu Jiang) professzor, a sanghaji kormányzat várostervezési hivatalának elnökhelyettese tartott előadást az art deco építészeti stílusról, amely Hudec László munkáit jellemzi. A leghíresebb épülete a Park Hotel, amelyet 1934-ben adtak át, s évtizedekig a legmagasabb kelet-ázsiai felhőkarcolónak számított, Sanghajnak ma is elmaradhatatlan városképi eleme. Stílustiszta Bauhaus-épületet is tervezett, a többi között a ma is álló Nagy Színházat és a hajót formázó, háromszintes villát.
A Hudec Év keretében havonta rendeznek előadásokat, szemináriumokat az építész munkásságáról, június 14-én, a Kínai Kulturális Örökség Napján emlékkiállítás nyílik Sanghajban, s ugyanezen a napon több, Hudec tervezte épületet megnyitnak a látogatók előtt.
Hudec László Hugyecz László Edeként született Besztercebányán 1893-ban. Budapesten építészdiplomát szerzett, 1917-ben orosz hadifogságból szökött meg, s Vlagyivosztokból egy teherhajó fedélzetén érkezett Sanghajba, s lett a 20-as, 30-as években a város képét meghatározó építésszé.
(Múlt-kor/MTI)