Magyar mozgásművészet Berlinben

Egyéb

Ebben az évben a változatos programok, kiemelkedő előadások mellett két tánckurzussal és egy kapcsolatépítő tréninggel várja az érdeklődőket a III. Magyar Kortárs Táncfesztivál szervező csapata a berlini Dock11 Stúdióba és a Povverába. A rendezvény lehetőséget teremt a hazai magyar tánctársulatok számára a berlini közönség és a nemzetközi szakma előtti bemutatkozásra. Ezáltal segít kiépíteni és fenntartani a Berlin és Budapest közötti táncművészeti hálózatot. A fesztivál különböző formákban járul hozzá a kapcsolatteremtéshez és az együttműködéshez: idén hat magyar társulat/egyesület lép színpadra a nem kizárólagosan berlini közönség előtt, emellett két technikai-önismereti tánckurzuson vehetnek részt a hivatásos táncművészek, illetve egy kapcsolatépítő tréningnek köszönhetően a társulatoknak és a szakmának lehetősége lesz az ismerkedésre, valamint a kapcsolati hálózat továbbfejlesztésére.

hello_zombie____gyorgy_jokuti1_600x400.png
Helló, Zombi!Fotó: Jókuti György

 

A fesztivált Fehér Ferenc Helló, Zombi! című előadása nyitja. A sikeres autodidakta táncművész és koreográfus hűen saját formavilágához, állatias mozdulatvilága és harcművészeti elemek adaptációjával dolgoz fel aktuális mindennapi kérdéseket. Az It Comes it Goes című előadás december 6-án és 7-én is látható lesz Somló Dávid és Vass Imre rendezésében/előadásában, amelynek helyszíne a berlini Povvera. Előadásukban a zene és a mozgás viszonyát, a változások természetét és az ismétlés nézőre gyakorolt hatását vizsgálják. A fesztivál következő fellépője, az L1 Egyesület december 7-én áll színpadra. Négy produkcióval várja az érdeklődőket az 1998-tól aktív társulat Ladjánszki Márta, Koronkai Zsolt, Varga Zsolt, Kovács Emese, Valencia James és Herold Eszter főszereplésével. Az L1 alapvető célkitűzéseként határozza meg a kortárs tánc népszerűsítését, külföldi és magyar produkciók létrejöttének elősegítése, valamint tehetséges művészek munkáinak a bemutatása révén. Előadás-sorozatukban az összművészetiség, a kísérleti jelleg és a határok tesztelése kerül előtérbe.

 

Szabó Réka társulata, a Tünet Együttes a fesztivál negyedik napján, december 8-án mutatja be Sóvirág című előadását a Dock 11-ben. A Sóvirág Fahidi Éva, egy 90 éves holokauszt túlélő és egy fiatal táncosnő, Cuhorka Emese duettjében mutatja be kettejük világának különbségeit és kapcsolódási pontjait. Közös nyelvük: a tánc. A rákövetkező napon a 2014-ben Lábán Rudolf-díjra jelölt A szerelem természete című előadás látható a Rádióbalett előadásában. ?Intim, lírai, szemérmetlenül szemérmes és egyben komolysága mellett is vicces önvallomás (ez) arról a tébolyult állapotról, amelyet amúgy szerelemnek hívunk? ? írja Fuchs Lívia az előadásról (Élet és irodalom 2013. május 3.) A fesztivált a Timothy and the Things zárja az Anyádék rajtam keresnek című előadásával, amely 2016-ban kapott jelölést a Lábán Rudolf-díjra. Az előadásban új megvilágításba kerül a látszólag hasztalanul eltöltött idő, a hétköznapi érzések és helyzetek kérdése.

 

the_nature_of_love____daniel_domolky1_600x840.png
A szerelem természeteFotó: Dömölky Dániel

Ladjánszki Márta és Fehér Ferenc december 6. és 11. között műhelyfoglalkozást tart professzionális és haladó táncosoknak. Ladjánszki Márta kurzusa a tértapasztalásról szól: hogyan létezzünk a térben, hogyan mélyítsük el gondolatainkat az alkotói folyamat során ahhoz, hogy átadjuk magunkat a belülről jövő hangoknak. Fehér Ferenc pedig saját fizikai-állati mozgásvilágába vezeti be a táncosokat, amelyet kezdettől fogva folyamatosan alakuló formanyelvének tekint. Mindkét program a résztvevők képzelőerejére és kreativitására támaszkodik, amely által az egyéni gondolatok és felfedezések felszínre törhetnek.

 

A III. Magyar Kortárs Táncfesztivál keretén belül a fesztivál szervezője, a Bakelit Multi Art Center minden szakmabelit ? táncosokat, koreográfusokat, társulatvezetőket, programszervezőket ? meghív a december 9-ei kapcsolatépítő tréningjére. Ennek keretében az együttműködéshez kapcsolódó ötletekről, elképzelésekről és csereprogramokról kezdeményeznek beszélgetést, valamint bemutatkozik a fesztivál szervező kulturális központja, a budapesti Bakelit Multi Art Center is.

 

A Bakelit Multi Art Center a 2000-es évek elejétől innovatív művészeti központként és rendezvényhelyszínként él a budapesti és a nemzetközi köztudatban. Kísérleti munkafolyamatok, műhelyfoglalkozások, tánc- és színházi előadások, koncertek, festészeti, grafikai és fotókiállítások, alkotói rezidenciák, próbák ? az összművészetiség és a térhasználati lehetőségek határozzák meg a Bakelit M. A. C. arculatát. Olyan újító nemzetközi projekteknek ad otthont a Bakelit, mint a Be SpectACTive!, az L1danceFest vagy az évente megrendezendő Music Freedom Day. Mindemellett főszervezője a már harmadik alkalommal megrendezett berlini Magyar Kortárs Táncfesztiválnak, amellyel bemutatkozási és kapcsolatépítési lehetőséget biztosít a kiemelkedő magyar tánctársulatok számára külföldi közönség előtt. A közönségbarát programok kidolgozásában és fejlesztésében a Trans Europa Halles évről évre megszervezett tapasztalatcsere- és vitaalapú találkozói segítik a Bakelitet.

További információk:

https://www.facebook.com/HungarianContemporaryDanceFestivalinBerlin/?fref=ts