A musical a zenés színház jellegzetes, amerikai műfaja, amely az operett, a zenés vígjáték és a revü dramaturgiai elveitől eltérően, rendszerint kész irodalmi művek felhasználásával alkalmazza a párbeszédet, éneket, táncot. Őse a daljáték és az operett. Az operához hasonlóan nincs vagy csak nagyon kevés benne a prózai rész, a zene operaszerűen szerkesztett, tehát témák, ciklusok követik egymást, ismétlődnek.
Amerikában sorra világsikert aratott 1957-ben a West Side Story, 1966-ban a Kabaré, 1969-ben a Hair, az első kizárólag beat- és rockzenére épülő musical, 1975-ben az A Chorus Line (Tánckar). Az elmúlt évtizedek legnépszerűbb musicalszerzője a brit Sir Andrew Lloyd Webber, a Jézus Krisztus szupersztár, az Evita, a Macskák és Az operaház fantomja szerzője; utóbbi a valaha leghosszabb ideig játszott darab a Broadwayen. E musicalek zömét Magyarországon is bemutatták, miközben megszülettek az első hazai zenés darabok is.
Az 1970-es évektől egymást követték a magyar sikerdarabok: Képzelt riport egy amerikai popfesztiválról (1973), István, a király (1983), A padlás (1988), Légy jó mindhalálig (1991), Valahol Európában (1995), Abigél (2004), Isten pénze (1995), A dzsungel könyve (1996).
1960-ban alakult az első musicaleket játszó színház, a Nagymező utcában működő Petőfi (ma Thália) Színház, amelynek repertoárját Szinetár Miklós művészeti és Petrovics Emil zenei vezető a zenés színpad klasszikusaiból, nagy sikerű külföldi musicalekből és új magyar zenés játékokból alakította ki.
Ma a legfőbb, musicaleket játszó színházak Budapesten: a Budapesti Operettszínház, a Madách Színház, a Pesti Magyar Színház, a József Attila Színház, de játszanak zenés darabokat a Centrál Színházban és a Vígszínházban is.
Január 12-én látható musicalek Budapesten:
Apáca Show, Budapesti Operettszínház, 19.00
Légy jó mindhalálig, József Attila Színház, 19.00
Rocksuli, Madách Színház, 19.00
Forrás: MTI
Indítófotó: jelenet az Operettszínház Apácashow című előadásából