Magyar nő Albánia trónján

Egyéb

Joséphine Dedet elárulta, már kiskorában ismerte az Apponyi-családot, így könnyen fel tudta venni a kapcsolatot Géraldine-nal. Bár a királynő sosem szeretett interjúkat adni és kerülte a nyilvánosságot, a szerzővel mégis kivételt tett. ?Már az első levelem után készségesen állt a rendelkezésemre. Hosszasan leveleztünk, olyan dokumentumokat, magánleveleket is megtekinthettem, amelyeket eddig senki se láthatott? ? mesélte az írónő.

A francia történész csak sokára tudott a nagybeteg királynővel találkozni, mivel a lélegeztetőgépek miatt keveset tudott beszélni. Az írónő egyszerű, természetes asszonynak ismerte meg Géraldine-t, akinek nem voltak nemesi allűrjei. Úgy viselkedett vele, mint a nagymama az unokájával, a munkájába nem szólt bele, tiszteletben tartotta az írói szabadságát.

A szerző mellett Csaplár-Degovics Krisztián történész is részt vett a könyvbemutatón, aki beszélt a 1920-30-as évek Albániájáról, az Apponyi-családról és a korabeli diplomáciáról. Szerinte a famíliának nagyon jól jött ez a házasság, mert a húszas évekre elszegényedtek és nem tudták fenntartani addigi életstílusukat. Zogu királynak, Albánia uralkodójának is remek választás volt a magyar arisztokrata, mivel Géraldine remek híd volt közte és a nép között. ?Az újdonsült királynő hamar elnyerte az alattvalók bizalmát, ugyanis gyorsan elsajátította az albán nyelvet? ? fűzte hozzá a történész. Így bár a kommunista diktatúra alatt Albániában is háttérbe szorították az arisztokráciát, Géraldine-ról egy rossz szót se lehetett mondani.

geraldine_eskuvo_600x425.png
Géraldine és Zogu király az esküvőjükön.Forrás: mnl.gov.hu

A szerző Csaplár-Degovics gondolatait azzal egészítette ki, hogy Géraldine eleinte nem szeretett volna Albániába menni, de aztán megkedvelte a vidéket, úgy érezte ?Európa gyökeréhez tért vissza.? Dedet hangsúlyozta, Zugo személyében Géraldine egy művelt, szép férfit ismert meg, akibe az első látásra beleszeretett.

A pár csak egy évig élhetett békében, aztán többször merényletet kíséreltek meg ellenük, majd Albánia fasizálódása miatt el kellett hagyniuk az országot. A száműzetésből csak 2002-ben térhetett vissza a család, de ezt a király már nem élhette meg, Géraldine pedig a hazaérkezés után pár hónappal elhunyt.

Joséphine Dedet szerint a Géraldine. Egy magyar nő Albánia trónján című könyvében nemcsak egy házaspár hányattatott sorsa elevenedik meg, hanem rajtuk keresztül egy nemzeté is.