Magyar nyertes a BAFTA filmes díjátadóján, tarolt az Oppenheimer

Egyéb

Mihalek Zsuzsa a legjobb látványtervezés kategóriában a Szegény párák című filmért kapta meg a Brit Film- és Televíziós Művészeti Akadémia (BAFTA) díját. Az elismerések zömét Christopher Nolan Oppenheimer című filmje kapta a vasárnap esti londoni díjkiosztón.

British film producer and director Christopher Nolan poses with the award for Best film and Best director for "Oppenheimer" during the BAFTA British Academy Film Awards ceremony at the Royal Festival Hall, Southbank Centre, in London, on February 18, 2024.
JUSTIN TALLIS / AFP
Christopher Nolan az Oppenheimerért a legjobb film és legjobb rendező kategóriákban kapott BAFTA-díjakkal. Fotó: Justin Tallis / AFP

Az első atombombát előállító tudóscsoport vezetőjéről, Robert Oppenheimer elméleti fizikusról szóló életrajzi dráma tizenhárom díjra volt esélyes az előzetes jelölés alapján, és hetet el is hozott a Royal Festival Hallban rendezett, viszonylag megbízható Oscar-előrejelzőnek tekintett BAFTA-gálán, amelynek házigazdája David Tennant volt.

Az Oppenheimer kapta a legjobb film díját, Christopher Nolan a legjobb rendezésért járó elismerést, és az Oppenheimert alakító Cillian Murphy a legjobb férfi főszereplő BAFTA-kitüntetését. Ugyancsak az Oppenheimernek ítélték a legjobb eredeti filmzene díját, Robert Downey Jr. a háromórás film férfi mellékszereplőjeként lett BAFTA-díjas, és az alkotás kapta a legjobb fényképezésért, valamint a legjobb vágásért járó elismerést is.

Hasonló diadalt legutóbb Edward Berger Nyugaton a helyzet változatlan című első világháborús drámája aratott: ezt az alkotást tizennégy díjra jelölték, és szintén hetet el is hozott a tavalyi BAFTA-rendezvényen. Erich Maria Remarque 1928-ban megjelent klasszikus regényének  filmadaptációja ezzel 2023-ban rekordot döntött, ugyanis a BAFTA-díjak történetében még soha nem kapott ennyi elismerést nem angol nyelven forgatott film.

Az idei BAFTA-díjkiosztón az Oppenheimer mellett Jorgosz Lanthimosz Magyarországon forgatott Szegény párák (Poor Things) című filmje is a nagy nyertesek között volt: ezt az alkotást tizenegy díjra jelölte a brit filmakadémia, és a film ötöt el is nyert. A filmben nyújtott alakításáért Emma Stone kapta a legjobb női főszereplőnek járó elismerést, emellett az alkotásé lett a legjobb smink, a legjobb jelmeztervezés, a legjobb produkciós tervezés díja, valamint a legjobb különleges látványhatásokért odaítélt BAFTA-díj. A produkciós tervezés kategória magyar vonatkozása a James Price és Shona Heath vezető tervezők mellett dolgozó Mihalek Zsuzsa  berendező, aki a Kultúra.hu-nak az Oscar-jelölést követően mesélt a különleges munkáról:

„Amikor megláttuk a látványterveket, és nekifogtunk őket megvalósítani, éreztük, hogy ütős lesz, majd amikor a stábtagok elképedve jöttek be a díszletbe, már tudtuk, hogy valami nagyon jót csináltunk. Jórgosz Lánthimosz rendező neve eleve garancia a minőségre. Két angol tervező, James Price és Shona Heath elképzelései alapján, de a saját ízlésünket latba vetve dolgoztunk. Nagy csapat vagyunk, sokan segítik a munkámat, és csupán szerencse kérdése, hogy az én nevemet sorolták fel az Oscar-jelöltek között. Fontos feladatom felkutatni és jól dönteni, hogy kiket veszek magam mellé. (...)

Amikor a forgatókönyvet olvastuk, szürreális világot képzeltünk el. Tudtuk, hogy nem lehet egyszerű berendezéssel megoldani a látványt, hanem valami nagyon különlegeset kell csinálnunk. Nem lett volna elég csak Magyarországról összeszedni a tárgyakat, ezért Prágából, Franciaországból, Németországból is hozattunk bútorokat, Indiából pedig például terítőt, vagy Bécsből vázát. Minden tárgyat az alapján választottunk ki, hogy méltó legyen a film látványvilágához. Nehéz, de rettentő élvezetes csapatmunka folyt. A kosztümöt, a sminket, a hajat is Oscarra jelölték, és ezeken is sok-sok magyar szakember dolgozott, akiknek a neve szintén ott lehetne a jelöltek között.”

A legjobb egész estés animációs film A fiú és a szürke gém lett (kritikánk itt). A legjobb eredeti forgatókönyv díját az Egy zuhanás anatómiája (kritikánk itt) kapta.

A legjobb dokumentumfilm kategóriában az ukrajnai háborúról szóló 20 Days in Mariupol című produkció nyerte el a brit filmakadémia elismerését.

A díjazottak teljes listája itt olvasható.