Korda Sándor (1893-1956) magyar születésű filmrendező és producer a brit filmipar egyik meghatározó alakja. Filmkritikusként kerül a szakmába, a magyar filmes újságírás egyik megteremtője. Párizsi tanulmányútját követően Kolozsvárott Janovics Jenőnél kap lehetőséget a filmrendezésre 1916-ban, sikeres rendezővé válik, majd saját filmgyártó cége, a Corvin főrendezője lesz.
A Tanácsköztársaság idején direktóriumi tagként a filmgyártás művészeti vezetője, ezért annak bukása után elhagyja Magyarországot. 1919-től Ausztriában dolgozik, majd 1923-ban saját filmgyártó céget hoz létre Berlinben. 1926-tól kezdve felváltva dolgozik Angliában és Hollywoodban. 1932-ben hozza létre angliai filmgyártó vállalatát, a London Filmet.
Producerként nagy gondot fordított filmjei pompázatos kiállítására, és igyekezett felvenni a versenyt az amerikai filmekkel. Az angol filmszakma újjáteremtése érdekében végzett tevékenységéért lovagi címet kapott. Korda Zoltán és a harmadik fivér, Vince ugyancsak a filmiparban dolgozott. Korda Sándorról nevezte el a Brit Filmakadémia az év legjobb filmjének járó díjat, s Magyarországon róla nevezték el az etyeki filmstúdiót.
A korai alkotásainak plakátjait bemutató tárlatot Charles Drazin, a nagysikerű Korda-könyv szerzője nyitotta meg. A vendégek között volt David Korda, Sándor egyik testvérének, Zoltánnak a fia. Az esten Gáborjáni Kinga, a Royal Academy of Music tavaly végzett csellistája Johann Sebastian Bach d-moll szvitjét adta elő.
(Múlt-kor/MTI)