Magyarok a Titanic fedélzetén?

Egyéb

Egy magyar származású áldozata mindenképpen volt a Titanic katasztrófájának, ám ő hivatalosan Őfelsége alattvalójaként, brit állampolgárként szerepelt az utaslistán ? derül ki Elter Tamás szakíró kutatásaiból. Leopold Weisz kétségkívül magyar volt, Weisz Lipót néven 1875-ben született Veszprémben, és 19 évesen döntött úgy, hogy Angliában folytatja szobrászati tanulmányait. Később Kanadában látta meg a lehetőséget, ahol nagyra értékelték fa- és kőfaragásait. A művészetét olyan bőkezűen honorálták, hogy Weisz hazautazott belga származású feleségéért, Mathilde Francoise-ért Angliába, hogy együtt keljenek át az óceánon, és Montreálban kezdjenek új életet.

Elter Tamás kutatásai szerint 1912. április 14-én este, vacsora után a pár a fedélzeten sétált, amikor a fiatalasszony azt mondta férjének, hogy rosszak az előérzetei. Nem sokkal később Mathilde már egy mentőcsónakban ült, a szépreményű ifjú szobrász, Leopold Weisz azonban az óceánba veszett. A Titanic egyetlen, bizonyíthatóan magyar származású áldozatának vízen lebegő holttestét később megtalálták és kiemelték. Öltönyéről, pontosabban az abba varrt monogramról, illetve aranyról azonosították. Leopold Weisz, azaz Weisz Lipót ma Kanadában nyugszik.

Több más magyarról is cikkeztek a korabeli újságok, akik állítólag a Titanicon utaztak. Az egyik ilyen Reischl Mátyás, aki saját elmondása szerint az első osztályon volt pincér és egy jégtáblára kapaszkodva élte túl a tragédiát. Reischl szívesen anekdotázott az esetről soproni otthonában, de egyetlen utas- vagy munkavállaló-listán, továbbá a túlélők névsorában sem szerepel a neve. Ugyanígy nincs hihető említés a többi magyar névről sem, amelyek a sajtóban keringtek, a ?magyarként? említett áldozatokról pedig kiderült, hogy valójában mind horvát, illetve délszláv származásúak voltak.

?Több állítólagos magyar utas is felbukkant az évek során, így például Czirbusz Géza, Horváth Dénes, Veress Zoltán és Baghy Irma neveit ismertette a sajtó, ám ezek egyetlen korabeli dokumentumban sem szerepelnek. A Titanic túlélőit megmentő Cunard gőzös, a Carpathia magyar hajóorvosa, dr. Lengyel Árpád mind a 705 fedélzetre emelt túlélővel találkozott, azonban ő sem tett említést egyetlen honfitársról sem? ? közölte Elter Tamás.

Ha volt más magyar a Titanic fedélzetén, akkor az ő személyét még mindig homály fedi.


Titanic-kiállítás

A kiállítás valódi időutazást ígér a látogatóknak, hiszen a kabinok, a gépház és az ebédlő részletes rekonstrukciójának köszönhetően átérezhetik a 20. század elejének légkörét, a korabeli luxust és a szegénységet is. Láthatók lesznek a híres hajóroncs technikai felszerelései, bútorai, a szerencsétlenül járt utasok személyes tárgyai, ruhái és ékszerei is.

A bejáratnál mindenki egy Titanic-utas nevével ellátott beszállókártyát kap, amely bemutatja az adott személy történetét, a Titanic Shopban pedig a korszakhoz és a kiállított darabokhoz kapcsolódó tárgyakat lehet majd vásárolni.

A mostani, 2300 négyzetméteres kiállítás a korábbi tárlat kibővített, legújabb változata. A korábbi, 2007-es a kiállítás legkisebb, 900 négyzetméteres változatában volt látható Magyarországon.

A kiállítás az RNS Titanic kutatócsoport leleteiből állt össze; csak nekik volt jogosultságuk a roncsot kutatni. Átfogó kiállítást az eredeti tárgyakkal senki más nem tud kínálni, ezért is egyedülálló.

Budapesten, az egykori VAM Design Centerben lesz látható július 20-tól a világhírű Titanic-kiállítás, amely ezúttal egy magyar teremmel is várja a látogatókat.