Magyarországon először mutatja be Elise Wilk drámáját a Szkéné Színház

Egyéb

Magyarországi bemutatót tart júniusban a Szkéné Színház: Dohy Balázs rendezésében Elise Wilk darabját mutatják be a SzínMűHely Alapítvány és a Szkéné Színház koprodukciójában. A szerző műveit korábban nem játszották Magyarországon.

Elise Wilk drámaíró, újságíró és műfordító 1981-ben született Brassóban. 2021 óta drámaíró kurzust tart a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetemen. Drámáit 2010 óta számos romániai és külföldi színházban bemutatták, és eddig 13 nyelvre fordították le. A román-szász származású drámaíró már pályája elején számos hazai és külföldi elismerésben, díjban részesült. Drámáinak központi motívuma a mai fiatalok problémái, a magányosság, a munkanélküliség és egyéb szociális problémák. Stílusáról elmondható, hogy többnyire nem-lineráis szerkezetű, időben és térben játékosan váltakozó szövegfolyamok, amelyeknek sajátossága a lírikus, prózai és drámai elemek, jelenetek, részek keveredése. Szövegei gyakran narratív jellegűek, amelyekben szabadversszerű nyelvezetet használ.

Elise Wilk Európa-szerte játszott, Eltűntek című drámája egy erdélyi szász család három generációjának története kivándorlásról, az egyéni sorsokat keresztbetörő történelemről, egy eltűnt németajkú közösségről, ami már csak egy maroknyi öregember és néhány emigráns emlékeiben létezik. De a holtak emlékeznek és mesélnek nekünk, élőknek, itt maradottaknak, legyőzve a felejtést.

Az előadás ősbemutatóját Sebestyén Aba rendezte 2019-ben a Marosvásárhelyi Yorick Stúdióban. Az ő felkérésére íródott ez a dráma, eredetileg román nyelven, de már az ősbemutatót is Albert Mária magyar fordításában játszották. Bemutatták azóta Sepsiszentgyörgyön (2022), Bulgáriában (2023), Németországban (2023), 2021-ben pedig német nyelvű hangjáték is készült belőle. Az első magyarországi bemutatót Dohy Balázs rendezi a Szkéné Színházban.

Az előadást a szerző kérésére fiatal színészek játsszák. Zsigmond Emőke marosvásárhelyi születésű, Soós Imre-díjas színésznő az Örkény István Színház társulati tagja, a Szkéné közönsége pedig évek óta láhatja a Forte Társulat Bűn és bűnhődés című előadásban. Wrochna Fanni Olaszországban végezte tanulmányait, azóta itthon több színházi előadásban és kisfilmben láthatta őt a közönség. Gellért Dorottya 2024-ben végez a Színház- és Filmművészeti Egyetem zenés színész képzésén, legútóbbi bemutatójában Nyinát alakította Csehov Sirályában a Pinceszínházban. Márfi Márkot a Szkéné közönsége Szivák-Tóth Viktor Fényeskedjék neki című darajából ismerheti, de nagy sikerrel fut Telik című, saját írású monodrámája is. Váradi Gergelyt színházi szerepei mellett A besúgó című sorozatból és Kárpáti György Mór Guerilla című nagyjátékfilmjéből ismerhet a közönség, 2022-ben felkerült a Forbes 30 sikeres magyar 30 alatt listájára. Juhász Vince 2024-ben fogja befejezni a Színház- és Filmművészeti Egyetem prózai színész képzését, a 2023/2024-es évadban a Budaörsi Latinovits Színházban tölti gyakorlati évét.

A bemutatót június 9-én és 10-én tartják a Szkéné Színházban 19 órától. A produkció a Budapest Főváros Önkormányzata által meghirdetett Staféta program keretében valósult meg.

Nyitókép: az Eltűntek című darab olvasópróbája. Fotó: Slezák Zsuzsi