Magyarországon járt az Orosz Nemzeti Zenekar

Egyéb

Hogyan sikerült megszervezni az Orosz Nemzeti Zenekar Magyarországra látogatását?

A Filharmónia Magyarország másfél évvel ezelőtti egyesülése, mondhatni újraindulása óta fontos célkitűzésünknek tartom, hogy mindig valamilyen különleges programmal lepjük meg a zeneszerető közönséget, és ezúttal ne csak Budapesten. Több világhírű zenekarral is tárgyaltunk már. Nagyon sok szervezést igényelt, míg létrejöhetett a program és sikerült eredményesen lezárni a tárgyalásokat az Orosz Nemzeti Zenekar menedzsmentjével. Külön öröm számunkra, hogy január 23-án a pécsi Kodály Központban kezdte meg előadását a jubileumi évadát ünneplő zenekar, 24-én pedig az Erkel Színházban adtak teltházas koncertet.

A két előadás repertoárjában találni különbségeket. Hogyan fogadta a közönség a koncerteket?

A koncert előkészítése során fontos terv volt, hogy valamilyen népszerű mű megjelenése mellett igazi különlegességek is helyet kapjanak. Ilyen módon indult mindkét helyen Alexander Konstantinovics Glazunov E-dúr szvitjével a program, ami gyakorlatilag teljesen hiányzik a magyar koncert-repertoárból. Ezt követette a Kodály Központban Sosztakovics második cselló versenye, amelyben egy kiváló, fiatal magyar művész, a Filharmónia nemzetközi zenei versenyét is megnyerő Várdai István is közreműködött. Glazunov már szinte kortárs zeneszerzőnek számít. Ez szintén érdekes a Filharmónia számára, hiszen lényegesnek tartjuk az újabb generáció műveinek bemutatását is.

Budapesten Baráti Kristóf, hasonlóan fiatal és nagyszerű művész zenélhetett közösen az együttessel. Baráti Kristóf az idei év német zenei sajtófelmérése szerint nemcsak hogy benne van a világ legkeresettebb tíz zeneművésze között, hanem ő maga vezeti a listát. Néhány nappal ezelőtt adta élete első koncertjét a new york-i Carnegie Hallban és ezek után érkezik Budapestre, az Erkel Színházba, hogy eljátssza Csajkovszkij hegedűversenyét, majd utazik tovább Németországi koncertjeire. Bár a zenekarral már dolgozott közösen, a karmesterrel, Mihail Pletnyovval ez volt az első közös fellépésük. Nagyon várta, mert az orosz vonós hangzás különösen nagy élmény számára. Egy pillanat alatt hangot talált egymással a két remek muzsikus, a produkciót többször is visszatapsolta a közönség. A befejező mű mindkét helyszínen Csajkovszkij V. e-moll szimfóniája. Erről a darabról elmondhatjuk, hogy a koncert-repertoár egyik legnépszerűbb műve. Fantasztikus finomságú hangversenyek részesei lehetett a közönség, amit mindkét helyszínen vastapssal jutalmazott.

Mit érdemes tudni a karmesterről?

Az Orosz Nemzeti Zenekar éppen most ünnepli a 25. születésnapját, amelyet maga Mihail Pletnyov alapított. Ez a zenekar nem egyik napról a másikra, vagy évről évre vált jobbá, hanem már az alapításakor különlegesnek tervezték. Az első magántőke által finanszírozott orosz szimfónikus zenekar, és Mihail Pletnyov annyira tehetséges emberekből állította össze az együttest, hogy szinte azonnal az élvonalba kerültek. Óriási sikerrel léptek fel többek között a BBC Promenádon, a kritika pedig az orosz hagyomány jeles képviselőiként tartja számon őket. Az egész világon folyamatosan turnéznak. Mihail Pletnyov elsősorban zongoraművész és zeneszerző, aki most a karmesteri géniuszával ejtette rabul és bűvölte el a nagyközönséget.