A maják letűnt civilizációját mutatja be a VAM Design Center

Kultpol

"Fedezd fel, éld át, tapasztald meg! Ezek a tárlat hívószavai. A kiállítás a 19. századi Mexikó dzsungelébe kalauzolja el a látogatót: lehetősége lesz egyedül vagy nagyobb közösségben felfedezni a maja romokat. Töredékes vázák és monumentális méretű kódexlapok, ásatási terület és labirintus mind a tárlat részei. A 870 négyzetméteres, magyar fejlesztésű replikatárlat a Field Events szervezésében, a VAM Design Center együttműködésével jött létre. Magyarországon egyszeri és megismételhetetlen a kiállítás" ? hangsúlyozzák A maják ? tündöklés és bukás című kiállítás szervezői.
    

A modern tárlatokon projektorok és érintőképernyők segítségével juthatnak a látogatók rengeteg információhoz ? az első magyar fejlesztésű közösségi interaktív kiállítás szervezői még ezen is túllépnek. "Olyan interaktív feladatokat, akciókat építettünk bele a kiállításba, amelyek megoldásához, illetve működtetéséhez legalább két résztvevőre van szükség. Így lesz a maja civilizáció felfedezése közösségi élmény, néhol a legmodernebb technikák felhasználásával" ? áll a közleményben.
    
Van-e köze a maja piramisoknak, múmiáknak és hieroglifáknak az egyiptomiakhoz? Pontosabb volt a maja kalendárium, mint a jelenleg Európában használt Gergely-naptár? Valóban volt-e kannibalizmus a maják között? Tényleg magánkézben van a maja romok többsége? Saját vesztét okozta-e ez a több ezer évig fennálló civilizáció? ? ezekre a kérdésekre kaphatnak egyebek közt választ a tárlat látogatói.
    
A korszak, amelyet a kiállítás bemutat, az úgynevezett klasszikus maja kor, amely 300-tól 900-ig tartott. A tárlat tematikus termekben ismerteti a régészeti feltárásokat, a maják történelmét, életüket és gondolkodásukat: a vallást, az építészetet, az írást, a matematikát egyaránt bemutatják a kiállítás anyagában. 
    
"Hogyan éltek a közemberek, a kereskedők, és hogyan az előkelők vagy a királyok? Mit ettek? Milyen házakat építettek? Hogyan építették azokat az épületeket? Az emberáldozat, amely az európai kultúrában ismeretlen, a majáknál természetes volt. Mi barbárnak, visszataszítónak tartjuk, ők Kukulkán istenük javára tették mindezt. A rituális labdajáték is neki szólt, a győztes csapat méltó jutalmát nyerte el ? feláldozták" ? olvasható a közleményben.
    
A kiállítás egyik fő látványossága egy ásatási terület, amely a jelenlegi feltárásokat mutatja be, hiszen még ma is számtalan régész dolgozik Közép-Amerikában, ahol szinte naponta új leletekre bukkannak. "A látogató megismerheti egy hatalmas áldozótemplom régészeti feltárását is, hogy egy valódi ásatás élményével távozhasson ? viszont azelőtt még ki kell jutnia egy labirintusból. A tárlat végén ugyanis a maja hieroglifák kerülnek testközelbe, amelyeket bonyolult labirintus falára festünk fel: a feladat, hogy mindenki találja meg a keresztneve kezdőbetűjének megfelelő jelet " ? emelik ki a szervezők.
    
A Maják ? tündöklés és bukás című tárlat három teljes hónapig, július 8-ig lesz látható, ezután a kiállítás Prágába utazik.