A vár kazamatáiban kialakított élményalapú, egyedülálló atmoszférájú tárlaton az 1566-os ostrom emlékére egy Ikarusz 66-os buszból készült „időgép" segítségével invitálják időutazásra az érdeklődőket, akik „segíthetnek Zrínyi Miklósnak az ostrom elleni felkészülésben". A vendégek a kiállítás többi részében megismerhetik az ostrom menetét, a vár történetét, gyenge pontjait, a korabeli hadviselést és tűzfegyvereket, Zrínyi Miklós és I. Szulejmán szultán személyét.
A vár és a vármúzeum programjain ki is próbálhatók a korszak fegyverei, lehetőség lesz íjászatra, dárdavetésre és szablyavívásra. A látványos berendezési tárgyakat felölthető kiegészítők és korabeli vitézeket mintázó viseletek fogják kiegészíteni.
A kiállítás az Y- és Z-generáció számára is vonzó lesz, a történelem iránt mélyebben érdeklődők pedig a multimédiás eszközök révén olyan tartalmakat is elérhetnek, amelyeket más várakban nem. Így az egri mellett a szigetvári vár is osztálykirándulások emblematikus helyszíne lehet.
A szigetvári fejlesztés fő iránya a várfalsétány építése, állandó és időszaki kiállítások létrehozása a kétszintes kazamata tereiben, de emellett megújul a recepció, lesznek kültéri mosdóblokkok, valamint kialakítanak egy, a várkapitányi pincéhez kapcsolódó éttermi területet is.
György István, a Miniszterelnökség területi közigazgatásért felelős államtitkára jelezte, a szigetvári vár fejlesztése a négy évvel ezelőtt kezdődött Nemzeti Várprogram és Nemzeti Kastélyprogram része, amelynek keretében 60 milliárd forintból 19 kastély és 15 vár újul meg. A beruházások hozzájárulnak századokon át magyarországi térségek központjait jelentő, a nemzeti identitást képviselő nemzeti értékek, kincsek megmentéséhez, azok, valamint térségük idegenforgalmi vonzerejének növeléséhez és adott esetben önfenntartóvá válásához.
Szigetvár a várprogram szimbolikus eleme, Zrínyi Miklós és 2500 vitéze a várat védve 34 napon keresztül meg tudta állítani I. Szulejmán hatalmas seregét.
Fotó: MTI/Varga György