Mátyás királlyal kampányolnak a reneszánsz évben

Kultpol

Hiller István szerint a Reneszánsz Év az együttműködésről, a hagyomány tiszteletéről és a nyitottságról, a tradícióról és az innovációról, az értékőrzésről és az értékteremtésről szól. A Reneszánsz Év mindenekelőtt és elsősorban a jövőre összpontosít - hangsúlyozta a szakminiszter, hozzátéve: szeretné, ha a kortárs magyar kultúra és művészet értékei, tehetségei több lehetőséget, nagyobb figyelmet kapnának.

Ezt szolgálná egy tervezett jogszabály is, amely előírná, hogy az állami beruházások költségének egy százalékát olyan kortárs képző- és iparművészeti alkotások létrehozására kell fordítani, amelyeket azután a beruházás helyszínén, vagy annak közelében helyeznének el. Hiller István megnyitó beszédében kiemelte, hogy a programsorozat keretében egy hónapon belül 100 millió forint értékben köztéri szoborpályázatot hirdetnek, hogy a városokon, településeken, tereken minél több kortárs szobor álljon.

Rámutatott arra, hogy a tájházak, a magyar vidék, a természet igazi őrzői, ezért ebben az évben külön pályázatot írnak ki a tájházak felújítására, működésük korszerűsítésére. Az oktatási és kulturális tárca vezetője megemlítette azt is, hogy 100 millió forintot fordítanak Vitéz János egykori dolgozószobájának, a studiolónak és Fadrusz János Kolozsvárott található Mátyás király-lovasszobrának renoválására.

A szakminiszter szólt arról, hogy az egyházi közgyűjtemények költségvetését kiegészítik a Reneszánsz Év költségvetéséből. (Korábban több egyházi vezető is felszólalt az egyházi közgyűjtemények állami támogatásának csökkentése ellen, és kijelentették: nem látnak reális esélyt arra, hogy intézményeik a Reneszánsz Év programsorozatában komolyan részt vegyenek.)

Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke egy 50 ezer forint névértékű arany emlékpénzt, nyújtott át az oktatási és kulturális miniszternek. A Reneszánsz Évre kiadott emlékérméből, ifjú Szlávics László alkotásából összesen 5 ezer darab készül. A megnyitó után Hiller István útjára bocsátotta a Nagy Reneszánsz Könyvet, amely országos körútra indul, s művészek, gondolkodók, a kulturális és tudományos élet szereplői írhatják bele gondolataikat a reneszánszról.

A rendezvénysorozat apropóját az adja, hogy ötszázötven éve, 1458. január 24-én választották királlyá a Duna jegén Hunyadi Mátyást, aki 32 éven át, 1490-ig állt az ország élén. A mindössze 15 éves uralkodó útja a legerősebb magyar családok vérzivataros összecsapásain, külhoni raboskodáson, pestisben elhunyt uralkodókon és házassági ígéreteken át vezetett a hosszas diplomáciai manővereket követően elnyert trónig.

A Reneszánsz Év 2008 programsorában jelenleg 66 múzeum és kiállítóhely vesz részt, de a pályázatok révén ennél sokkal több eseményre számítanak a szervezők - közölte a Reneszánsz Programiroda kedden az MTI-vel. "Az Oktatási és Kulturális Minisztérium keretében működő Reneszánsz Programiroda jelenleg 20 intézménnyel, 25 egyesülettel és szervezettel áll kapcsolatban; 33 budapesti, 10 vidéki és 10 határon túli szervezet, egyesület jelezte részvételi szándékát az évad eseményeiben" - közölte Lengyel Roland, a programiroda kommunikációs vezetője.

A programsorozatra Lengyel Roland tájékoztatása szerint 1,4 milliárd forint, míg a pályázatokra, fejlesztésekre 2,6 milliárd forint jut. Öt társtárca is bekapcsolódik az eseménysorba, így a külügyi, a honvédelmi, az önkormányzati, a környezetvédelmi és a földművelésügyi minisztérium. Az évad eseményeinek sorában kiemelt szerepet kap a tudomány: a Balassi Intézet koordinálásában 40 millió forintos pályázati keretösszeg áll rendelkezésre.

A Reneszánsz Év keretében tisztelegnek Vitéz János egykori esztergomi érsek előtt is, aki éppen 600 éve született. A programsorban szerepel a Vitéz János korát és a magyarországi reneszánsz hajnalát bemutató kiállítás is az Országos Széchényi Könyvtárban - a 4x a reneszánszról című kiállítás-sorozat keretében - Csillag a Holló árnyékában alcímmel március 14-től. Kiemelt szerepet szánnak az egyházi közgyűjteményeknek is: 100 millió forintos pályázat keretében lehetőség nyílik az egyházak gondozásában lévő közgyűjtemények állagmegóvására és új kiállítások szervezésére.

A már meghirdetett programokon kívül számos, a vidék kulturális életét fellendítését célzó pályázatot írnak ki a reneszánsz jegyében. Pályázhatnak majd kortárs képzőművészek alkotásaikkal, segítséget kaphatnak azok hazai és külföldi bemutatására is. A közlés szerint a "könyvtárügy reneszánsza" lehetőséget teremt a könyv- és levéltárak, irodalmi emlékházak, tájházak fejlesztésére, megújítására. Szintén a Reneszánsz Év keretében kap kiemelt szerepet a vidéki közkultúra: szélesebb körben szeretnék megmutatni az élő népi kultúrát, értékeiket pedig digitalizálni.

Szintén a reneszánszát élheti ebben az évben a kortárs könnyű és komolyzene: a már meglévő zenei hálózatot kihasználva, lehetőséget kívánnak adni fiatal, amatőr zenészek bemutatkozására a könnyűzenészektől a népzenészeken át a dzsesszmuzsikusokig - tudatta a programiroda.

(Múlt-kor/MTI)