Április 4-ig jelentkezhetnek a 35 év alatti szakirányú diplomával rendelkező dizájnerek a Moholy-Nagy László Formatervezési ösztöndíj pályázatára.

A legalább 900 ezer forint értékű ösztöndíj fél éves programja szakmai támogatást, mentorációt, vállalati együttműködést, védett környezetű piaci tapasztalatot nyújt a pályakezdőknek. A pályázatokat a Magyar Formatervezési Tanács Irodája várja, elektronikus úton a moholyosztondij@hipo.gov.hu e-mail-címen.

A pályázatok elbírálásának szempontjai a pályázó szakmai alkalmassága, felkészültsége és a formai követelmények betartása mellett többek között a program újszerűsége, hazai és nemzetközi relevanciája; szakmai és pénzügyi megvalósíthatósága, versenyképessége; szakmai, társadalmi és gazdasági jelentősége, komplex megoldás kínálása a fenntarthatóságot szem előtt tartva.

Idén az önálló tervezői vagy kutatási projekt mellett a jelentkezők gyártói együttműködésben kiírt témákban is pályázhatnak. A Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. által kiírt témában olyan, a lakókörnyezetbe illő egyedi lakberendezési dísztárgyak tervezése a feladat, amelyek a hagyományos herendi jegyeket magukon hordozva megjelenésükben megfelelnek a mai kor elvárásainak és ízlésvilágának.

Szakmai partnerként a MAFORM is csatlakozik a programhoz, így az általa megadott két feladatból is lehet választani. A távmunka témakörében arra keresik a választ, hogy milyen hatása lehet hosszú távon a kényszerű, otthon végzett munkának a társadalomra, a tárgykultúrára és szokásokra. A blockchain a mindennapokban című, másik feladatkiírás a kriptovalutákat és a blokklánc-technológiát járja körül, ugyanakkor itt is elvárás, hogy a megtervezett tárgynak vagy szolgáltatásnak valós igényhez vagy szükséglethez kapcsolódó problémára kell választ adnia.

A pályázatokat idén is neves szakmai zsűri bírálja el, a bírálóbizottság tagjai Harmati Hedvig textiltervező, az ösztöndíjbizottság elnöke, Rejka Erika keramikusművész, Csordás Zoltán tervezőgrafikus, Hosszú Gergely dizájner, Kele Ildikó kötöttanyag- és öltözéktervező, Mascher Róbert formatervező, Somogyi Krisztina építettkörnyezet-kutató és Wilheim Gábor, a Fabunio elnöke lesz.

A 34 éve alapított ösztöndíj célja, hogy segítse a fiatal formatervezők szakmai fejlődését, piacra lépését, elhelyezkedését vagy akár saját márkájuk megalapítását – ezzel is hozzájárulva a magyar tárgy- és környezetkultúra fejlesztéséhez, a hazai gazdaság versenyképességének növeléséhez.