A szeminárium alapjául Georges Mink és Laure Neumayer Európa fájdalmas múltja - amely a megbékélés néhány példájának elemzését foglalja magában -, illetve Robert Stradling Multiperspektivitás a történelemtanításban: útmutató tanároknak című kötete szolgál.
A tanácskozás konkrét példákon keresztül mutatja be a szomszédos államok közötti megbékélési törekvéseket, amelyek baráti együttműködést biztosítanak egy békés Európa újjáépítéséhez. A multiperspektivitás gondolatmenetének tanulása és oktatásának eszközei utat nyitnak a fájdalmas múlt legyőzése és a megbékélés felé.
A szeminárium egész Európából fogadja a kutatókat, hogy szűkebb körben megvitassák kutatási területük közös vonásait, valamint találkozóra invitálja a történelemtanárokat is, hogy a kutatások előrehaladásáról informáljon és személyes kapcsolatot biztosítson a szakemberekkel. A résztvevőknek szinkrontolmácsolást biztosítanak.
Program:
Péntek 10:00 - 17:30
A szemináriumot megnyitja: Pók Attila, Magyar Tudományos Akadémia, Budapest, Georges Mink történész, (CNRS-Paris X kutatási vezetője): Európa fájdalmas múltja, Anne Bazin, a politikatudományok doktora (IEP Paris), előadó (IEP Lille): Emlékezés és megbékélés: a múlt a nemzetközi kapcsolatokban: a cseh-német kapcsolat, Ulrich Pfeil (Saint Etienne-i Jean Monnet Egyetem német civilizáció szakos tanára, Német Történelmi Intézet társkutatója, Paris): Német-francia megbékélés. Az OFAJ, a Nathan/Klett általános történelem tankönyve. Wolfgang Jacobmeyer, Münsteri Egyetem: A német-lengyel "Jugendwerk" és a "Schulbuchkommission Deutschland-Polen": a német-lengyel béketörekvések, Tomasz Stryjek, PAN Politikatudományi Intézet, Varsó: Merre tart a német-ukrán megbékélés? Krzysztof Czyewski, Sajny (Lengyelország): Az NGO példája a Lengyelország, Ukrajna és Litvánia közti megbékélésért, Alex Jeffrey, Newcastle-upon-Tyne-i Egyetem, emberföldrajz-, geopolitika és politikai földrajz oktató: Béketörekvések a Balkánon: Brcko területének példája, Stefano Lusa, újságíró, Capodistriai Egyetem (Szlovénia): Szlovénia múlt, jelen és jövő között. Az italo-szlovén kapcsolatok, Dan Bar-on, Ben Gourion Egyetem, Beersheva (Izrael), Közép-Keleti Békekutatási Intézet; Sami Adwan, Bethlehemi Egyetem, Palesztína, Közép-Keleti Békekutatási Intézet: A másik történelmét tanulni: izraeliek és palesztinok, a béke projekt, Irene Lagani, Makedóniai Egyetem, Thesszaloniki, Nur Mardin: A béketanítás tevékenységétől a béke tanításáig: a görög-török WINPEACE projekt, Chara Makriyianni, President of the Association for Historical Dialogue and Reseach: A Ciprus-ügy
Szombat 10:00 - 16:30
Dr. Robert Stradling, Felső Skócia és a Szigetek Egyetem, Európa Tanács: Multiperspektivitás a történelemtanításban, Nenad Sebek, A Demokrácia és Megbékélés Dél-Kelet Európai Központja: A CDRSEE tevékenységei a Balkánon, Nagypál Szabolcs, Békés Gellért Ökomenikus Intézet, Pannonhalma (A Világ Diákjainak Keresztény Föderációja, Közép-Európai Szubrégió (WSCF/CESR), Budapest): Megbékélés Közép-Európában és A Világ Diákjainak Keresztény Föderációja keretében dolgozó diákok regionális tevékenységei, Nicoleta Sasu, Bukarest: Az Euroclio-Matra projekt egyensúlya Romániában: a történelem tanítása és állampolgárság, Borsi-Kálmán Béla, történelem tanár ELTE, Budapest: Magyar-román kapcsolatok, Constantin Iordachi, CEU, Budapest: A posztkommunista megbékélés Románia és Magyarország között: a konfliktustól az együttműködésig, Török Zsuzsa, CEU, Budapest: A magyar-román kapcsolatok néhány aspektusa.
A szeminárium helyszíne: A Károlyi József Alapítány Európai Kulturális Találkozó Központja, 8052 Fehérvárcsurgó / Magyarország,
További Információ: 00 36 (06) 22 578 080 vagy kastely@karolyi.org.hu, www.karolyi.org.hu