Megfejtették az inka csomóírás titkait

Kultpol

Az Inka Birodalom bukása után nem hagyott hátra semmilyen - mai fogalmainkkal -írásnak nevezhető emléket, de ezzel szemben olyan különféle módon és méretben illetve sorrendben kötött csomóírással örvendeztették meg az utókort, mely régóta jelent tökéletes rejtélyt a történészek és antropológusok számára. A legtöbb ilyen kötél a kutatók véleménye szerint nyilvántartási és adóösszeírási célokra szolgált, ám most úgy tűnik, hogy a jelentésük ennél sokkal mélyebb is lehet.

Adminisztratív jelentés?

 -  - nemrég egy három csomóból álló, több - a mai Limától hét kilométerre északra található Puruchuco városából, az egykori igazgatási központból származó - kötélen is feltűnő ismétlődő mintát találtak. A kutatók ekkor számítógépes analízist végeztek a 21 ominózus kipun, és azokat a csomók mintázata alapján három csoportra osztották. 

közzétett eredmények szerint a három csoport egyikét helyi célokra használták, míg a másik kettőt a helyi tevékenység jelentésére - illetve üzenetek fogadására - használták a felsőbb hatóságok felé. Mivel a kötelekben közös vonás volt, hogy mindegyik tartalmazta a háromcsomós mintát, ezért a program használatával hamarosan arra kezdtek gyanakodni, hogy az egy helység nevét jelölheti. A kutatók feltételezése szerint ez azért is lehetett így, mert ha például az adóösszeírások vagy más adminisztratív ügyek kapcsán a tisztviselők járták a vidéket, az összeírásokban szükség volt az adminisztrációs központ minél könnyebb azonosítására. Ezek szerint tehát a kötelek kezdőcsomói mindig egy települést jelölnek: jelen esetben Puruchuco városát.

Dr. Urton elmondása szerint ez az első eset, amikor a kipukat nem számok kombinációjaként és kódjaként látják, hanem végre sikerült kideríteni, hogy azok mit jelentenek. A 21 kötél csomói azonban nem csak magukban, azaz kötelenként értelmezhetők, hanem azok minden bizonnyal egymásra is utalnak - így azonban már egyfajta háromdimenziós jelentéssel is bírhatnak - ám ennek tartalma egyelőre ismeretlen.

Mivel a spanyolok az indiánok lázadásaként tekintettek a csomókra, ezért elrendelték azok teljes elpusztítását, így ma a világ múzeumaiban mindössze 650-700 kipu található, és ezek kétharmadán vannak a most elemzettekhez hasonlóan - tízes számrendszer szerint - rendezve a csomók.

A maradék egyharmad azonban semmilyen számítógéppel elemezhető mintát nem tartalmaz, ezért a kutatók azt sejtik, hogy azok a narratív tartalmat hordozó kötelek lehetnek - ezek megfejtésére azonban csak akkor kerülhet sor, ha a "könnyebben" megfejthető, számokat tartalmazó kipuk rejtélye végleg feltárul. A csomóírás teljes megfejtéséhez azonban a kutatók szerint egy  lenne szükségük.