kolosi_tamas_c_szilagyi_lenke.jpg

Meghalt Kolosi Tamás szociológus, a Líra Könyv Zrt. és a Tárki Zrt. alapítója

Hosszan tartó betegség után 2026. január 9-én elhunyt Kolosi Tamás Széchenyi-díjas szociológus, üzletember, a Líra Könyv Zrt. és a Tárki Zrt. alapító elnöke. A halálhírt bejelentő Líra Könyv Zrt. közleménye szerint a 79 éves Kolosi Tamást péntek délután családtagjai körében érte a halál. Felesége, két gyermeke és két unokája mellett barátai és a Líra Könyv Zrt. minden dolgozója gyászolja.

A Líra Könyv Zrt. búcsúztatója részletesen ismerteti Kolosi Tamás életművét:

 „Kolosi Tamás 1946. március 11-én született polgári családban. Az Eötvös Gimnáziumban érettségizett, majd az ELTE magyar–filozófia–esztétika szakára járt, ezt követően szociológusképzésben vett részt a Társadalomtudományi Intézetben, amely később első munkahelye is lett. A hetvenes-nyolcvanas években több hazai és nemzetközi összehasonlító kutatást vezetett, és már fiatalon a társadalmi rétegződés és a társadalmi egyenlőtlenségek elismert hazai és nemzetközi szaktekintélyének számított. Úttörőszerepet játszott a többváltozós matematikai statisztikai módszerek magyarországi meghonosításában. Kutatási területei közé tartozott többek között az empirikus mérések problémája a társadalomtudományokban, az életstílus vizsgálata, valamint a polgárosodás folyamata a posztkommunista átalakulás folyamán.

1974-ben kandidátusi fokozatot szerzett, 1985-ben pedig elnyerte az MTA tudományok doktora címet. Nyolc könyve és több mint száz tudományos közleménye jelent meg.1984–85-ben Darmstadtban volt egyetemi tanár. 1982-től az ELTE docense, 1987-től egyetemi tanára, 2014-től professor emeritusa lett. Tudományos munkásságáért és tudományszervezői tevékenységeiért 2001-ben Széchenyi-díjat kapott.

1985-ben megalapította a Tárkit, a volt szocialista országok első jogilag magán intézetét, amelynek haláláig igazgatósági tagja és elnöke volt. A rendszerváltás idején Kolosi Tamás különböző vállalkozásokba fogott. 1993-ban résztulajdonosa és elnöke lett az egykori állami könyvterjesztő vállalatból létrejött Líra és Lant Rt.-nek, amely vezetésével Magyarország meghatározó könyvpiaci szereplőjévé vált. Munkája eredményeként a 2004 óta Líra Könyv Zrt. néven működő társasághoz mára 85 könyvesbolt és hét kiadói márka tartozik: az Athenaeum, a Corvina, a General Press, a Manó Könyvek, a Partvonal, valamint a Rózsavölgyi és Társa mellett a két Nobel-díjas szerzőjével a világ kiadói élvonalába tartozó Magvető Kiadó.

Kolosi Tamás az elmúlt években fokozatosan visszavonult az üzleti élettől; lányának, Kolosi Beátának adta át a cégcsoport operatív irányítását, de tanácsaira mindig számíthattak a Líra vezetői. 2020-ban Polgárnak lenni címmel készült vele életútinterjú, amely a Magvető Tények és Tanúk sorozatában jelent meg. Ebben fogalmazta meg tudományos és üzletemberi ars poeticáját: »Döntéseimben a racionalitásra törekszem, s alapvetően meghatároz egy konzervatívabb, hagyománytisztelő szemlélet. Mindig is szakmai és politikai függetlenségre törekedtem, ezt hozom magammal. A függetlenség a lelke és a mozgatója annak, amit én polgári értékrendnek nevezek.«”

Címlapfotó: Kolosi Tamás. Fotó: Szilágyi Lenke

Ez is érdekelheti

Meghalt Chris Rea

A 74 éves zenész halálhírét felesége és két gyermeke szóvivője jelentette be hétfőn.

Tragikusan fiatalon halt meg Kálloy Molnár Péter

Rövid lefolyású betegségben, 55 évesen december 1-jén elhunyt Kálloy Molnár Péter színész, rendező, író, zenész – közölte a művész családja.

Meghalt Udo Kier

Német színészként Jancsó Miklós és Bódy Gábor filmjeiben játszott, Rainer Werner Fassbinder múzsája, Lars von Trier kedvenc színésze volt, akit Hollywood is nagyra tartott. 81 évesen halt meg Kaliforniában.

Meghaltak a Kessler nővérek

Nyolcvankilenc évesen elhunyt Alice és Ellen Kessler, az énekes, táncos és színész ikerpár, akik Kessler nővérekként váltak híressé Európában és az Egyesült Államokban.