Az avantgárd divattervezőt, az első pret-a-porter ruhadarabok készítőjét 98 évesen érte a halál kedden a párizsi melleti neuilly-i amerikai kórházban.
1922. július 2-án született a Velence melletti San Biagio di Callatlában, Pietro Cardini néven. Gazdag borkereskedő apja azt szerette volna, ha építészetet tanul, őt azonban gyerekkorától csak a ruhakészítés érdekelte. Amikor a franciaországi Saint-Étienne-be költöztek, beállt egy szabóhoz, s elkészítette első ruhakreációját.
17 éves korától tanult szabászatot egy férfiruha-üzletben. 1944-ben a párizsi Paquin divatháznál lett rajzoló. 1946-ban részt vett A szépség és a szörnyeteg című Jean Cocteau-film jelmezeinek tervezésében. Ezután Christian Diornál a kosztümök és kabátok felelőseként alkalmazták.
Egyike volt az új stílus(new look) kreátorainak. Itt alkotta meg híres, hosszú fekete szoknyából és testhezálló santung kosztümkabátból álló bárkosztümjét.
1949-ben önálló divatházat alapított.
Cardin a korábbinál elegánsabbá tette a női divatot, mégis elsősorban férfiöltönyök készítőjeként, a férfidivat forradalmasítójaként szerzett hírnevet.
1959-ben az exkluzív modellek mellett pret-a-porter (készruha) divatot is kreált. Ő volt az első híres divattervező, akinek kis szériában készült női darabjait a Lafayette áruházban árulták.
A hatvanas években aratta legnagyobb sikereit. 1962-ben mutatta be futurisztikus kollekcióját (space age look), amivel a szakmát és a közönséget is elkápráztatta. Ezek jellegzetessége a merev, rövid tunika, a sisak és a védőszemüvegek használata volt, bemutatásukat kedvenc manökenjére, a japán Hirokóra bízta.
Híres volt avantgárd stílusáról, a nők körében gallér és ujj nélküli miniruhákat hozott divatba, amelyeket geometriai mintákkal – három élesen elütő színű rombusz, vagy koncentrikus körök – díszített.
1966-ban találta ki az uniszex divatot. Később a miniről áttért a maxira és kollekciójába integrálta a mértani formájú kiegészítőket (bizsuk, táskák).
Cardin az elsők között gyártatott védjegyével ellátott készruhákat férfiak és nők számára a világ számos országában, több mint húsz éve Magyarországon is. Egyenruhát tervezett a MALÉV személyzetének és ő jegyezte a calgary-i téli és a szöuli nyári olimpiára utazó magyar sportolók egyenviseletét. Ruháiból tartottak divatbemutatót Moszkvában, a Vörös téren is, s ő vezette be Kínába és Japánba a klasszikus francia divatot.
A ruhatervezésen kívül 1970 óta az Espace Pierre Cardin Theatre színház, kiállítóterem és vendéglátóegység tulajdonosa. 1973 óta a Pierre Cardin Társaság igazgatója, 1982 óta a Maxim's egyesülés elnöke. Éttermi hálózata a világ számos nagyvárosában működik e néven, s az elnevezéssel virágokat, csokoládét és borokat is forgalmaz. Neve áruvédjegy, amellel kapható babakocsi, toll, óra, szemüveg, finomkonfekcióipari termék, parfüm, bútor. A Pierre Cardin termékeket előállító vállatok együttesen 200 ezer embert foglalkoztatnak világszerte, ideértve a bedolgozókat is, szabadalmainak száma meghaladja a nyolcszázat.
Divattermékeinek 40 százaléka a férfiruházattal kapcsolatos. Mindezeken kívül közel húsz film kosztümjét tervezte, különös kedvvel Jeanne Moreau ruháit.
1985-ben elnyerte a Divat Oscarját, 1991-től az UNESCO tiszteletbeli nagykövete, emellett a francia Becsületrend kitüntetettje. Ő az egyetlen divatdiktátor, aki akadémiai tag, méghozzá annak ellenére, hogy legmagasabb iskolai végzettsége egy esti tanfolyamon szerzett könyvelői képesítés.
Cardin a Francia Művészeti Akadémia beiktatásán a hagyományos zöld helyett az általa tervezett és saját műhelyében készített sötétkék frakkban jelent meg. Az akadémiától aranykardot és stílszerűen aranygyűszűt kapott.
Fotó forrása: pierrecardin.com