Meghosszabbították az Ernst Múzeum portrékiállítását

Egyéb

A Nagymező utcai múzeum centenáriumi kiállítása az alapító Ernst Lajos előtt kíván tisztelegni. Gulyás Gábor, Angel Judit és Rózsás Lívia kurátorok a január végén nyílt kortárs tárlat középpontjába a nyugati művészet egyik legfontosabb, mára azonban sok szempontból problematikussá vált műfaját, a portrét állította, 42 művész, köztük Joseph Beuys, Christian Boltanski, Erdély Miklós, Fehér László, Gary Hill, Maurer Dóra, Cindy Sherman és Bill Viola munkáit felvonultatva. A kiállítás az elmúlt négy évtized alatti változásokat igyekszik bemutatni, amely az emberi arc ábrázolásának indítékában, céljában és módjában végbement. Többek között arra a kérdésre keresi a választ, hogy miben tér el egy XX. század végi és egy XXI. század elejei portré, van-e társadalmi szerepe, valamint a portré fogalmának különböző interpretációit is bemutatja.

tukoraltal_front21_250x250.png
(Forrás:ernstmuseum.wordpress.com)

A kiállítás meghosszabbítása mellett rendezvényekkel is várják az érdeklődőket. Szerdán Jane Campion egy ritkán látott filmjét nézheti meg a közönség Kate Winslet és Harvey Keitel főszereplésével. A Szentek és álszentek arra a kérdésre keresi a választ, hogy vajon mi az elme feletti manipuláció mozgatórugója. Az alkotást 1999-ben a Velencei Nemzetközi Filmfesztivál Arany Oroszlán-díjára jelölték.

Pénteken az egyik legjelentősebb mai erdélyi költővel, Balla Zsófiával és a szlovákiai magyar irodalom megújítójával, Grendel Lajossal találkozhat a közönség a kiállítás alkotásai között. A szem tekintete című est résztvevői a Mit néz a szem? kérdésfeltevés lehetséges válaszait fürkészik. A beszélgetést Lévai Balázs moderálja.

Szombaton egy teljes napon át gyerekek fogadják a látogatókat az Ernst Múzeumban, ők vezetnek foglalkozásokat, felügyelnek a kiállítótermekben, tartanak tárlatvezetéseket, segédkeznek a ruhatárban és a pénztárban. Vasárnap Angel Judit kurátori tárlatvezetésének résztvevői megtudhatják, mi történt, amikor az elmúlt négy évtized kortárs művészeti tendenciái találkoztak a portré több évszázados műfajával.