Megjelent a Mi, sanghaji magyarok… című könyv

Egyéb

Magyarország sanghaji főkonzulátusa a Magyar Nemzeti Levéltár együttműködésével hiánypótló könyvet adott ki az 1890 és 1949 között Sanghajban élt magyarokról. Az archív fényképekkel és illusztrációkkal gazdagított kiadványban több mint 60 magyar élettörténetét mutatják be, közöttük számos építészét, orvosét, művészét és kalandorét, akik a maguk módján mind-mind hozzájárultak a távol-keleti metropolisz egyediségéhez.

Magyarország sanghaji főkonzulátusa a Magyar Nemzeti Levéltár közreműködésével, megannyi kutató és magánember önzetlen segítségével igyekezett felgöngyölíteni az 1890 és 1949 között Sanghajban élt és alkotott magyarok történetét. A könyv a Mi, sanghaji magyarok… címet kapta, utalva a Magyarország napilap 1935. szeptember 20-án megjelent azonos című cikkére. Az említett időszakban közel nyolcszáz magyar töltött hosszabb-rövidebb időt „Kelet Párizsában”.

Az izgalmas életutak közül a könyvben több mint hatvanat mutatnak be, számos építész, orvos, művész és kalandor történetét ismerhetjük meg.

Többek között szerepet kap Trebitsch Ignác, a kalandor, Silmann Stella, a kémnő, Számwald/Stáhel Gyula sanghaji amerikai főkonzul, Sömjén Rudolf, Mátrai Béla és Komor János építészek, illetve Holesch Dénes, Tatz László és Román György festőművészek is. A kiadványban megannyi, eddig máshol még nem publikált archív sanghaji fényképet is láthatunk, ami izgalmas csemege lehet mindazoknak, akiket érdekel a régi Sanghaj története.

A külképviselet a 2017-ben kiadott HUDEC és a 2019-es Gonda – Sanghaj ultramodern építésze című albumok után 2022-ben ezzel az újabb kötettel kívánja gazdagítani a nagyközönség ismereteit a sanghaji magyarokról, sanghaji magyar örökségünkről. A kiadvány kereskedelmi forgalomba nem kerül, de elérhető lesz a nagyobb magyar és kínai könyvtárakban egyaránt.

A fotók forrása: Magyarország sanghaji főkonzulátusa