A The Times című angol napilapban 97 szakértő által jegyzett nyílt levélben a kutatók kifejtik felháborodásukat, mert szerintük az évek óta elhanyagolt épületegyüttes komoly veszélybe került. Az egyik fűtetlen faépület, ahol a kódfejtők éjjel-nappal dolgoztak, most úgy néz ki, mint egy 60 éve elhagyott kerti fáskamra - állítja Sue Black, a westminsteri egyetem információs és szoftvertervezői tanszékének vezetője, a levél egyik aláírója. Nem ő az egyetlen, aki félti a területet: vezető professzorok és matematikusok is felszólaltak az ügyben.
"Csoda, hogy a nyolc épület áll még, és csak idő kérdése, hogy végleg összeomoljanak" - írták. A kutatók szerint egyre fogy az idő, és ha nem tesznek valamit, akkor minden elveszhet. Szerintük lehet, hogy tíz év múlva semmi sem marad az ott dolgozók mindennapjainak nyomaiból.
A szakértők ezért szeretnék, ha Bletchley Parkot a modern programozás és számítástechnika nemzeti múzeumává minősítenék. Bár az épület jelenleg is múzeumként üzemel, sem a finanszírozása, sem pedig a karbantartása nincs megoldva. Erre azért is szükség lenne, mert a mai számítástechnika Bletchley nélkül nem tartana a mai szintjén: az ott megépített számítógépek ugyanis komoly fordulatot hoztak a háború menetében.
A központi viktoriánus épületek a második világháborúig semmiben sem különböztek a többi hasonló vidéki kúriától. Ez azonban 1939-ben megváltozott, amikor a kormányzati kódfejtői- és titkosírási iskola beköltözött oda, és a Tízes állomás (Station X) nevet kapta - mert ez volt a tízedik hasonló létesítmény. A briliáns Alan Turing vezette matematikuscsoport érdeme volt a német titkosító berendezés, az Enigma kódjának feltörése, aminek segítésével jelentős mértékben lerövidítették a háborút.
1945 után aztán Churchill utasítására a kódfejtő program minden részletét megsemmisítették, hogy ne találják meg a szovjet ügynökök. Az ott dolgozóknak megtiltották, hogy beszéljenek a munkájukról. A következő negyven évben Bletchleyben kiképzőiskolát rendeztek be, amelynek 1987-es bezárása után 1991-ben a világháborús pavilonok elbontását is elrendelték, hogy a helyükre ingatlanokat építsenek.
A történészek azonban ezt megakadályozták, és egy alapítvány létrehozásával megnyitották Bletchleyt a nagyközönség előtt. A kódfejtők tevékenységét is ekkor kezdték feloldani a titkosítás alól, így az emberek hamarosan megismerhették. A témából Enigma címmel könyv is készült, amit aztán Kate Winslet főszereplésével a mozikban is láthattunk.