Megnyílhat Londonban az orosz képkiállítás

Egyéb

(MTI) - Valamivel óvatosabban fogalmazott a külügyminisztérium szóvivője. Mihail Kaminyin úgy vélte, hogy az orosz jogászok még tanulmányozzák a jogszabályt és az életbe lépésével összefüggő kérdéseket. Mindazonáltal jó irányba történt lépésről van szó, amely konstruktív alapot teremt a kiállításról szóló tárgyalások kedvező befejezéséhez.
    Korábban a brit kormány garanciát vállalt ugyan az "Oroszországból - francia és orosz mesterművek 1870-1925" című kiállítás képeinek hazatérésére, de az orosz Szövetségi Kulturális és Filmművészeti Ügynökség (Roszkultura)  és a külügyminisztérium nem találta kielégítőnek ezt a megoldást.
    Orosz illetékesek emlékeztettek arra, hogy a moszkvai Puskin múzeum és a Tretyakov galéria, valamint a szentpétervári Orosz múzeumból és az Ermitázsból származó mintegy 120 alkotás közül több darab eredetileg a XIX. században, illetve a XX. század elején élt két neves orosz mecénás és műgyűjtő, Szergej Scsukin és Ivan Morozov tulajdonában volt. Scsukin unokája, Andre Marc Delocque-Fourcaud francia állampolgár 1993 és 2004 között több bírósághoz benyújtott keresettel próbált hozzájutni nagyapja forradalom után államosított kincseihez, de minden esetben kudarcot vallott.
    Megfigyelők emlékeztetnek arra is, hogy három évvel ezelőtt egy svájci cég foglaltatta le egy ottani kiállítás alkotásait, arra hivatkozva, hogy az orosz állam tartozik neki. A festményeket csak a svájci kormány közbenjárására adták vissza Moszkvának.
    Egyes megfigyelők a kiállítás ügyét összefüggésbe hozták azzal, hogy Oroszország és Nagy-Britannia között feszültté vált a viszony, amióta Londonban megölték Alekszandr Litvinyenko volt orosz titkosszolgálati ügynököt, majd Moszkva elzárkózott attól, hogy Andrej Logovoj üzletembert, a gyilkosság gyanúsítottját kiadja Nagy-Britanniának. London akkor kiutasított több orosz diplomatát. A két állam közötti feszültséggel hozzák összefüggésbe azt is, hogy Oroszország január 1-től felfüggesztette a British Council vidéki részlegeinek működését.
    Az orosz hatóságok azonban hangoztatják, hogy a képekkel kapcsolatos aggodalomnak semmi köze nincs a politikához, csak nem akarják kockázatnak kitenni az orosz kulturális örökséghez tartozó műkincseket.
    A képek jelenleg Düsseldorfban vannak: az ottani kiállítás már bezárt, és az alkotások becsomagolva várják elszállításukat. Németországban január 6-ig maradhatnak, addig érvényes ottani biztosításuk.
    A tervezett londoni kiállítás a legmagasabb támogatást élvezi: a bemutatót az eredeti tervek szerint Vlagyimir Putyin orosz államfő szándékozott megnyitni január 26-án Londonban.