Együttműködési megállapodást írt alá Gyutai Csaba, a Várgondnokság Közhasznú Nonprofit Kft ügyvezető igazgatója, valamint Fertőszögi Péter, a Kovács Gábor Művészeti Alapítvány kuratóriumának elnöke október 15-én a Várkert Bazárban.
?A 21. század kultúrája az együttműködésre kell hogy épüljön, és nem arra, hogy a szervezetek külön-külön próbálnak meg érvényesülni. Igazán magas színvonalú kiállításokat úgy lehet megvalósítani, ha együttműködnek az intézmények és a múzeumok? ? fogalmazott Fertőszögi Péter a szerződés aláírása után.
Mint mondta, remélhetőleg a Várkert Bazár Testőrpalotája is ennek lesz a példája, és három éven belül az itt megvalósuló kiállításoknak köszönhetően a magyar képzőművészet egyik kiemelkedő bázisa lehet.
A Kovács Gábor Művészeti Alapítvány kiállítási koncepciója szerint a Testőrpalota első és második emeleti kiállítótereibe 2015 decembere és 2018 júniusa között nyolc, egyenként 3-4 hónapos nagy, reprezentatív kiállítás megvalósítását vállalta az Alapítvány.
A tervezett kiállítások több nagy csoportba sorolhatóak. Köztük szerepel majd három nagy, monografikus kiállítás, mely az adott művész életművének teljes keresztmetszetét adja, munkásságának legfontosabb alkotásait bemutatva. Ilyen típusú tárlat lesz az idei év végén nyíló Koszta József életmű-kiállítás.
Minden évben rendeznek egy olyat tárlatot is, amely a magyar képzőművészet valamelyik fontos, ám eddig kevésbé feldolgozott korszakát tárja a látogató elé. Ilyen lesz például a 2016 áprilisára tervezett tárlat, amely a kortárs magyar képzőművészeti kiállítások és a hazai műkereskedelem kezdeteit dolgozza fel, bemutatva a Pesti Magyar Műegylet negyed százados tevékenységét.
Az Alapítvány fontosnak tartja, hogy a közönség olyan tárlatokat is láthasson, amelyek az egyetemes művészet egy-egy érdekes tematikáját vagy korszakát járják körül. Az egyik 2016-os kiállítás erre törekszik majd: a sanghaji Liu Haisu Múzeum gyűjteményére támaszkodva mutatja majd be a pekingi opera, mint műfaj képzőművészeti hátterét.
Az együttműködés első lépéseként nyílt meg a Csernus Tibor festőművész emlékének szentelt Oktatóterem és Emlékműterem.
?Azért örülök, hogy az Emlékműterem bemutatásával indítjuk útjára ezt a hároméves együttműködést, mert el sem tudok képzelni fantasztikusabb helyszínt a képzőművészet és az alkotások fiatalokhoz történő közelebb vitelére, mint egy egykoron gyakorló művész műterme. A fiatalok be tudnak menni a kiállítótérbe, és nem számukra távol lévő műtárgyakkal kell találkozniuk, hanem megnézhetik, hol és hogyan alkot a festőművész. Erre komoly múzeumpedagógiai foglalkozásokat is lehet építeni: azt szeretnénk, ha a művészet élővé válna ebben a közegben? ? mondta L. Simon László a megnyitó beszédében.
A KOGART Alapítvány 2009 tavaszán hozta haza Franciaországból Csernus Tibornak, a kortárs festészet egyik legjelentősebb alkotójának képzőművészeti hagyatékát. A festmények és rajzok százai mellett hazakerült Párizsból a műterem berendezésének nagy része is. Ezt a művész örököse adományozta az Alapítványnak azzal a céllal, hogy egy, a párizsi műterem hangulatát idéző emlékműtermet rendezzen be belőlük. Ez az állandó tárlat látható mostantól a Várkert Bazár Testőrpalotájában.
Fotó: Nagy Mihály